Dodano: 23 lutego 2024 10:09

Wałbrzych. Karta e-PSZOK to generator dzikich wysypisk? Tak twierdzą aktywiści

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Karta PSZOK, jaka od 1 stycznia pozwala w Wałbrzychu pozostawić stary sprzęt w punkcie selektywnej zbiórki odpadów będzie generowała dzikie wysypiska śmieci? Tak przynajmniej twierdzą przedstawiciele stowarzyszenia Czysty Wałbrzych, którzy od lat wolontaryjnie uprzątają miasto i jego okolice.

Tylko od początku stycznia wolontariusze z Czystego Wałbrzycha zebrali kilka ton odpadów z terenu całego miasta. Czasem to butelki i szkło, czasem opony, resztki mebli czy części samochodowe. Karta PSZOK, która z jednej strony ma uszczelnić system odbioru śmieci w Wałbrzychu, przyczyni się ich zdaniem do powstawania coraz to nowych dzikich wysypisk:

– Tego jest coraz więcej i wiemy, że z racji działań naszego MZUK-a związanych właśnie z tą kartą niestety tego się też namnoży, tych wszystkich dzikich wysypisk, szczególnie z gabarytami. No niestety jest tego dużo i wiemy, że będzie coraz więcej. – powiedział Paweł Siodłak, prezes stowarzyszenia Czysty Wałbrzych

REKLAMA

Od 2020 roku kiedy zawiązano Stowarzyszenie Czysty Wałbrzych jego członkowie, we współpracy z innymi organizacjami i często osobami zupełnie indywidualnymi zebrali łącznie ponad 60 tysięcy kilogramów śmieci – i to tylko z terenu Wałbrzycha.

– Już tyle rzeczy dziwnych widziałem, że już mnie nic nie zadziwi. Ostatnio zauważyłem trzy wózki sklepowe w rzece, rury, rynna byla, również barie strzykawki niebezpieczne, płyny, ludzie też takie rzeczy wywalają, czy kadridże do drukarek – niestety też to się znajduje w śmieciach. – wyliczają aktywiści.

W Wałbrzychu od 1 stycznia, bezpłatnie śmieci na PSZOK może oddać tylko mieszkaniec miasta, posiadający kartę e-PSZOK. Do dziś w 100-tysięcznym mieście wydano około 1000 takich kart. Okres przejściowy, kiedy można śmieci pozostawić rejestrując je starym sposobem skończy się w czerwcu.

fot. użyczone

Fot. użyczone

Fot. użyczone

Fot. użyczone

Fot. użyczone

Fot. użyczone

Fot. użyczone

Fot. użyczone

Fot. użyczone

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także