Dodano: 20 kwietnia 2021 16:04
Wałbrzych. Już nie Totenburg, a Mauzoleum. Google zmienił nazwę historycznego obiektu na swoich mapach
Tematy: ciekawostki historia informacje z wałbrzycha mauzoleum newsy z wałbrzycha nowe miasto wałbrzych wiadomości z wałbrzycha
To drobiazg, ale dla grupy pasjonatów, którzy chcą ratować unikatową w skali kraju budowlę to ważny gest. Internetowy gigant wprowadził poprawki na swoich mapach. – Zniknęła niepoprawna nazwa „Totenburg” – informują miłośnicy historii. Przypomnijmy, rok temu do władz Wałbrzycha trafił apel o podjęcie działań, które uchronią zabytek przed postępującą degradacją.
Do tej pory Mauzoleum w Wałbrzychu na Nowym Mieście oznaczone było nazwą „Totenburg”. To zdaniem pasjonatów niepoprawna nazwa. Oficjalnie, na mapach w wersji mobilnej i stacjonarnej już jej jednak nie ma.
– Sprawa dość prosta, w powszechnym obiegu była nieoficjalna nazwa „Totenburg”. Z pewnością co najmniej kilku publicystów używało tej nazwy w oficjalnych materiałach o mauzoleum. Nazwa jest całkowicie nieuprawniona, miała dodawać odrobiny mroku do dziwnej budowli – mówi dziennikarz i eksplorator, Krzysztof Krzyżanowski.
REKLAMA
Przypomnijmy, w styczniu ubiegłego roku do władz Wałbrzycha trafił apel grupy pasjonatów o powstrzymanie postępującej degradacji zabytku. Jego autorzy przypominali, że to unikatowe miejsce w skali kraju. Projektu nie porzucili i wciąż zamierzają walczyć z panującym stereotypem, że to „nazistowska świątynia”.
Mauzoleum w latach od 1936 do 1938 zbudowała lokalna społeczność z inicjatywy Niemieckiego Związku Ludowego Opieki nad Grobami. Budowla miała upamiętniać 170 tysięcy Ślązaków, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Poświęcona była także ofiarom wypadków w miejscowych kopalniach.
To obecnie jedyny, tego typu obiekt w Polsce. Kwadratowa budowla o wymiarach 24 na 27 metrów ma 6 metrów wysokości. Na jej dziedziniec prowadzą wąskie, dziś zamurowane drzwi.
Autorzy apelu mają świadomość, że miejsce to powstało w okresie, gdy ruch narodowo-socjalistyczny dochodził do władzy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– Tego nie zmienimy, ale chciałem zwrócić uwagę, że przecież wiele obiektów na terenie Wałbrzycha z tą historią niezbyt szczęśliwą jest związane. Takie obiekty jaka Hala Stulecia we Wrocławiu, tam też wisiały flagi ze swastyką, a obiekt jest hitem turystycznym wpisanym na listę UNESCO. Tych kolei losów nie zmienimy, natomiast unikalność tej budowli powinna naszym zdaniem być co najmniej zachowana – dodaje Krzyżanowski.

Zobacz także
- Porsche vs Fabia. Kolizja na rondzie Niepodległości
- Duża awaria energetyczna na Szczawienku i Piaskowej Górze. Spora część ulic bez prądu
- Ponad 2 miliony wyświetleń i 400 tysięcy użytkowników! Dziękujemy!
- Policja apeluje. Nie zostawiaj dziecka ani psa w nagrzanym aucie – upał może zabić
- Wałbrzych przebuduje Lubelską za 8,5 mln zł. Będą nowe parkingi i ścieżka rowerowa
- Pędził 104 km/h przez Wałbrzych. Stracił prawo jazdy, zanim zdążył się nim nacieszyć
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Głuszyca ma wody termalne, ale bez szans na kąpieliska. Miasto rozważa inne wykorzystanie odwiertu
Wałbrzych zyskuje nową markę! Ultima Auto otwiera salon MG!