Wałbrzych, jako pierwsze miasto w Polsce ogranicza zużycie plastiku

29 marca 2019 12:35. Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


– Wałbrzych nie będzie finansowo uczestniczyć w żadnych wydarzeniach, które po 1 maja będą wykorzystywać plastikowy sprzęt jednorazowego użytku – zapowiedział dziś prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. To pierwsza tak odważna deklaracja włodarza miasta w Polsce.

Specjalna klauzula, dotycząca unikania używania plastikowych, jednorazowych produktów znajdowała się w dokumentach przetargów organizowanych już w ciągu ostatnich kilku tygodni. Chodziło głównie o wydarzenia kulturalne i artystyczne. Determinacja miasta jest jednak ogromna, stąd decyzja, aby jednorazówki wycofywać także z innych wydarzeń.

Bez takiego niestandardowego podejścia o charakterze desperacji pewnej, nie będzie radykalnej zmiany. To, że plastiku jest wszędzie pełno, to, się dusimy już, pokazuje przykład tej pryzmy plastiku, która jest tylko produktem jednego dnia – mówił w czasie konferencji prasowej prezydent Wałbrzycha.

REKLAMA

Roman Szełemej zauważa także, że w ostatnich latach maleją możliwości recyclingu takich odpadów.

Dziś realia są takie, że w wielu miejscach w Polsce narasta góra plastiku, których już nikt nie chce odebrać. Nawet za dopłatą. My również z tego powodu mamy coraz większe problemy. Nie można składować tego na żadnej pryzmie, więc pewnie to jest jednym z powodów tego, że płoną składowiska w Polsce. Najlepiej, żeby tego plastiku nie produkować – dodaje Szełemej.

Plastikowe kubki, talerze czy sztućce mają zastąpić chociażby.. papierowe produkty tego typu. Prezydent Wałbrzycha zapowiedział, że po pierwszym maja nie pojawi się na żadnej imprezie, na której będą obecne plastikowe jednorazówki. Do nowych zaleceń muszą przystosować się przede wszystkim organizatorzy danych wydarzeń.

W czasie konferencji prasowej zaprezentowano sprasowane butelki pet. Ich ilość odpowiada dziennej produkcji plastiku przez mieszkańców Wałbrzycha.

Pięć kostek. W jednej jest pięć tysięcy butelek. To jest około 200 kilogramów. Szacujemy, że takich pięć kostek to jest produkt jednego dnia takiego 115 tysięcznego miasta, jak Wałbrzych – tłumaczy prezydent miasta.

Ograniczenia w praktyce?

Jest to wyzwanie organizacyjne, z którym musimy się zmierzyć, i któremu musimy podołać. To może stworzyć rynek, którego w tej chwili nie ma na opakowania zwrotne i jednorazówki, które w tym momencie są prawie w stu procentach plastikowe. Tutaj zaprezentowano kubki papierowe, które w ciągu dwóch tygodni się rozłożą, to jest jakaś alternatywa – mówi Piotr Rachwalski, prezes Aqua-Zdroju.

Od 1 maja na imprezach organizowanych przez Gminę Wałbrzych obowiązywał będzie całkowity zakaz używania jednorazowych przedmiotów wykonanych z plastiku. Wałbrzych, 29.03.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 29 marca 2019 12:35
`