Wałbrzych. Ile kosztuje nas samorządowa administracja? Ranking „Wspólnoty”

12 lipca 2023 12:29.

Tematy: 


To, jak samorządy radzą sobie z finansowaniem własnych kadr, sprawdziło Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Autorzy rankingu wzięli pod uwagę wydatki bieżące w dziale 750 budżetów, czyli dziale dotyczącym administracji publicznej. Nie biorą jednak pod uwagę wydatków na remonty bieżące. Zaznaczają jednocześnie, że ranking daje „uproszczony obraz sytuacji”.

Autorzy podkreślają jednak, że zestawienie może przydać się samorządowcom w ocenie wysokości wydatków, ale także tego, czy ewentualne wyższe wydatki przynoszą lepsze efekty.

W rankingu zestawiono 2022 rok z 2014 rokiem. Ranking wskazuje na to, które samorządy per capita, czyli na osobę, wydają najmniej, a które najwięcej.

REKLAMA

Autorzy rankingu podkreślają, że porównywanie dużych gmin, z większą liczbą mieszkańców, z mniejszymi gminami, które mają mniej mieszkańców, jest dość skomplikowane, dlatego w rankingu pojawia się bardzo wiele kategorii, które mają pomóc w zaprezentowaniu najbardziej obiektywnego obrazu.

Jak wypada Wałbrzych?

Wałbrzych znalazł się w kategorii miast na prawach powiatu. W tej kategorii najniższe wydatki na jednego mieszkańca odnotowała Biała Podlaska, niespełna 345 złotych na osobę. Drugie miejsce zajęły Siedlce – ponad 352 złote na mieszkańca. Na trzecim miejscu z wydatkami rzędu ponad 388 złotych znalazł się Sosnowiec.

Wałbrzych znalazł się na 42 miejscu na 48 lokat w rankingu w kategorii miast na prawach powiatu z wydatkami na poziomie 636 złotych. W zestawieniu z danymi z 2014 roku miasto odnotowało duży spadek, bo wówczas Wałbrzych zajął 15 miejsce.

Czy to dużo? Państwo ocenią. Dla porównania Włocławek, który liczy też około 100 tysięcy mieszkańców z wydatkami na poziomie 446 złotych, znalazł się na 12 miejscu, a Legnica, licząca niespełna 94 tysiące mieszkańców, na 13 miejscu z wydatkami na poziomie 449 złotych w przeliczeniu na mieszkańca.

Najwięcej na utrzymanie administracji w przeliczeniu na jednego mieszkańca według opublikowanego rankingu wydaje Sopot, który znalazł się na 48 lokacie z wynikiem 1033 zł w przeliczeniu na mieszkańca.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 12 lipca 2023 12:29
`