Dodano: 10 listopada 2023 12:42
Wałbrzych. Futurystyczny krajobraz przy Wysockiego. Powstaje tu największa w mieście farma fotowoltaiczna
Farma, która ma mieć moc dwóch megawatów, powstaje na miejskiej działce. Energia, która tu powstanie ma być przede wszystkim wykorzystywana do zasilania miejskiej instalacji, w której przy ulicy Ludwika Beethovena w Wałbrzychu przetwarzane są odpady.
Przygotowania do projektu rozpoczęły się w 2017 roku, gdy powołano Wałbrzyski Klaster Energetyczny, w skład którego weszły gminy Wałbrzych, Jedlina-Zdrój, Boguszów-Gorce, Szczawno-Zdrój oraz Głuszyca.
– Pierwszym przedsięwzięciem był wspólny partnerski projekt dotyczący budowy farm oraz instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej, na budynkach członków klastra – mówi Kamil Orpel, wiceprezes Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Wałbrzychu.
W styczniu ubiegłego roku podpisano umowę na dofinansowanie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego na taki projekt, którego częścią jest farma przy ulicy Piotra Wysockiego w Wałbrzychu.
Farma powstaje na miejskiej działce, którą Miejski Zakład Usług Komunalnych dzierżawi. Lokalizacja jest idealna, bo nasłonecznienie działki jest duże, a obok znajduje się niezbędna infrastruktura koncernu Tauron, do której można „podłączyć” farmę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wałbrzyska farma ma mieć moc dwóch megawatów.
– To jest duża farma. Rocznie będzie ona produkowała około dwóch tysięcy megawatogodzin – dodaje Orpel.
To oznacza, że farma będzie mogła produkować dwa razy tyle energii, ile jest potrzebne do działalności zakładu przetwarzania odpadów Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych przy ulicy Beethovena. Nadwyżki mają być sprzedawane po korzystnej cenie innym miejskim instytucjom.
MZUK rocznie płaci około 600 – 700 tysięcy złotych za energię elektryczną. O tę kwotę mogą zmniejszyć się koszty utrzymania miejskiej spółki.

Zobacz także
- Przed nami dwa upalne dni. Alert drugiego stopnia dla Wałbrzycha!
- Wracają kontrole na granicy z Niemcami. Tymczasowe rozwiązanie od poniedziałku
- Dolny Śląsk na VI Dorocznym Dialogu Politycznym
- Lądek-Zdrój czeka na turystów. Ślady powodzi znikają, piękno zostaje
- Zwierzak na wynos – nietypowa akcja w Świdnicy
- Stare Bogaczowice. Ważna droga do remontu – ruszają prace
Najczęściej czytane
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Głuszyca ma wody termalne, ale bez szans na kąpieliska. Miasto rozważa inne wykorzystanie odwiertu
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Renata Wierzbicka nie chce być prezesem hospicjum. Pozostanie jednak w zarządzie