Wałbrzyscy urzędnicy mieli wziąć udział w sesji informacyjnej dla miast, które są zainteresowane ubieganiem się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Spotkanie pod koniec stycznia zorganizowano w Warszawie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To po tym spotkaniu, Krzysztof Maj z zarządu województwa dolnośląskiego wskazał, że sześć dolnośląskich miast wstępnie zgłosiło chęć kandydowania do miana Europejskiej Stolicy Kultury. Wśród nich wymieniono Wałbrzych.
Europejska Stolica Kultury to jedna z najbardziej rozpoznawalnych, europejskich inicjatyw. W 2016 roku Europejską Stolicą Kultury był Wrocław, wcześniej, w 2000 roku – Kraków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– Co szczególnie warte odnotowania, uczestnicy spotkania reprezentowali pełen przekrój polskich miast: od liczącego niespełna 8 tysięcy mieszkańców Chocianowa w woj. dolnośląskim do miasta stołecznego Warszawy. Jest to istotne, ponieważ w ostatnich latach tytuł ESK coraz częściej przyznawany jest także mniejszym miastom – informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Chęć walki o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku miało zadeklarować wstępnie sześć samorządów: Chocianów, Polanica-Zdrój, Bolesławiec, Ziębice, Świdnica i Wałbrzych.
Do połowy września tego roku, miasta, które chcą ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku, mogą składać wnioski do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Miasto, które zostaje Europejską Stolicą Kultury, przez rok realizuje specjalny program kulturalny. Do korzyści płynących z piastowania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury można zaliczyć wzrost liczby turystów, rozwój sektorów związanych z obsługą ruchu turystycznego oraz przyciągnięcie do miasta inwestorów, którzy przyczyniają się do rozwoju miasta w dziedzinach innych niż kultura i turystyka. Wydarzenia artystyczne przygotowywane przez miasta organizujące obchody Europejskiej Stolicy Kultury mogą być ważnym czynnikiem umocnienia tożsamości kulturalnej. Mogą być też ważnym czynnikiem aktywizacji lokalnych instytucji kulturalnych – czytamy na stronach resortu kultury.