Dodano: 22 września 2020 09:18

Wałbrzych. Dziś komunikacja bezpłatna, ale mieszkańcy niechętnie z niej korzystają

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Konieczność zasłaniania twarzy, wolne tempo, mało komfortowe warunki podróży – nawet za darmo kierowcy w Wałbrzychu niechętnie korzystają z komunikacji miejskiej. Z okazji światowego dnia bez samochodu zapytaliśmy kierowców parkujących na placu przy ulicy Rycerskiej o to, dlaczego nie skorzystali z darmowego przejazdu autobusem.

Wygoda, krótszy, czas jazdy i możliwość zmiany trasy w zależności od korków – to najczęstsze odpowiedzi na pytanie, dlaczego wałbrzyszanie nie korzystają z darmowej komunikacji miejskiej. Kilku z zapytanych przez nas kierowców w ogóle nie wiedziało o tym, że istnieje dziś taka możliwość.

W Wałbrzychu  zarejestrowanych jest 35 tysięcy samochodów. Statystycznie to jeden pojazd na troje mieszkańców. Odliczając jednak seniorów i dzieci samochód posiada niemal każdy mieszkaniec miasta. W wielu dzielnicach miejsce parkingowe pod domem zaczyna być luksusem. Budowa zachodniej obwodnicy Wałbrzycha oraz obostrzenia związane z COVID-19 skutecznie odstraszają Wałbrzyszan od korzystania z autobusów.

REKLAMA

Mający swój początek we wczesnych latach 70. XX wieku  światowy Dzień bez Samochodu ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. Podczas tego dnia zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów przez dobę. W zamian promuje się i motywuje do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów. W wielu miastach, również na terenie Polski, kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Parking plac parkingowy przy ulicy Rycerskiej w Wałbrzychu. Wałbrzych, Fot. archiwalna.  Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Autobus SKA nr 2. Fot. ilusttracyjna, archiwum. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Osoby czekające na opłacenie parkowania na placu przy ulicy Rycerskiej/Kilińskiego. Wałbrzych. fot. archiwalna Tomasz Trybek / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także