Dodano: 29 marca 2024 14:10
Wałbrzych. Działkowcy unikną podwyżki opłaty za wywóz odpadów? Pomóc ma umowa z MZUK
Tematy: ogródki działkowe rod
Przedstawiciele siedemnastu zarządów Rodzinnych Ogródków Działkowych z terenu całego Wałbrzycha podpisali umowę na odbiór odpadów z Miejskim Zakładem Usług Komunalnych. Dzięki temu właściciele wałbrzyskich działek mają uniknąć podwyżek opłat za wywóz śmieci. Będą mogli także wyrzucać odpady BIO.
Umowa zacznie obowiązywać już 2 kwietnia. Mowa o siedemnastu ROD, co w sumie przekłada się na jedenaście tysięcy działek.
Przedstawiciele działkowców przyznają, że gdyby dalej obowiązywała umowa z firmą komercyjną, to działkowcy musieliby liczyć się ze wzrostem o opłaty nawet 200 – 300 procent. Porozumienie ma dać nie tylko gwarancję niskiej ceny. Pojawi się również możliwość wyrzucania odpadów BIO, które teoretycznie powinny zostać na działce, ale część mimo wszystko trafiała do śmietników.
Ogrody działkowe w Wałbrzychu to ponad czterysta hektarów terenów zielonych w Wałbrzychu. Miasto nie ukrywa, że samo także czerpie korzyści z tej umowy. Chodzi o rygorystyczne wskaźniki recyklingu narzucone przez przepisy. Odbiór dużej ilości odpadów BIO może znacznie wpłynąć na ich wzrost.
– Miejski Zakład Usług Komunalnych uchronił działkowców w tym roku od znacznej podwyżki cen za odbiór odpadów komunalnych, zmieszanych, BIO z działek rodzinnych. One mogłyby oscylować w okolicach od 150 do nawet 400 rocznie. Dzięki umowie zależnie od powierzchni działki, gospodarowania, to jest w granicach od 40 do 100 złotych rocznie – Piotr Piątek, prezes Okręgu Sudeckiego Polskiego Związku Działkowców w Szczawnie-Zdroju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obie strony porozumienia liczą także, że dzięki tej umowie w okolicach wejść do działek będzie także czyściej. Poprzednia firma nie usuwała odpadów BIO. MZUK przygotuje specjalne pojemniki.
Bogdan Stanek, prezes Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych stuprocentowej gwarancji co do ceny nie daje, ale przekonuje, że jeżeli coś wpłynie na wysokość opłat, to będzie to wzrost niewielki, kilkuprocentowy.
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- W Głuszycy rozpoczęto realizację kolejnego projektu polsko-czeskiego
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana