Wałbrzych. Daleka droga do remontu „ekonomika”. Budynek to nie tylko mieszkania

12 stycznia 2023 14:02. Budynek byłego Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wałbrzychu. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Na horyzoncie pojawiła się szansa na uratowanie zabytkowego budynku byłej szkoły ekonomicznej na Sobięcinie. Na wyburzenie walącego się dziś budynku nie wyraża zgody konserwator zabytków, a miasto nie ma pieniędzy na jego ratowanie. Jest jednak światełko w tunelu. Jakie?

Szanse na uratowanie straszącego wyglądem i grożącego zawaleniem XIX-wiecznego budynku pojawiły się wraz z programem unii europejskiej Nowy Bauchaus. To pieniądze dedykowane na ratowanie właśnie takich miejsc. Budynek spełniać musi jednak bardzo określone funkcje:

Przede wszystkim musi to być projekt innowacyjny, a więc nie możemy go sobie wyremontować tak o, żeby tylko mieszkania były. Musi tam się dziać coś ważnego dla najbliższego otoczenia. Dzisiaj mówimy o tym, żeby górne kondygnacje to były mieszkania komunalne, a cały dół, łącznie z pierwszym piętrem to może świetlica środowiskowa, coś dla dzielnicy, może jakieś kluby integracyjne. Tak, aby mieszkańcy Sobięcina mieli swoje miejsce. – wyjaśnia Edward Szewczak z wałbrzyskiego Urzędu Miasta, dodając jednocześnie, że miasto do realizacji tego projektu musi znaleźć dwóch innych, europejskich partnerów.

REKLAMA

My zapytaliśmy mieszkańców Sobięcina, jednej z najbardziej zdegradowanych dzielnic Wałbrzycha co ich zdaniem powinno się znaleźć w budynku byłej szkoły:

– Fajnie byłoby coś dla dzieci zrobić tutaj. Ogólnie może coś dla mieszkańców, jakąś świetlicę, żebyśmy mogli się spotkać. / Jakieś centrum rozrywki dla dzieci, bo na Sobięcinie jest bida z tym. / Mieszkania socjalne dla rodzin, którym brakuje tego mieszkania. / No tak, żeby mieli ludzie swoje M4, nie? – odpowiadali naszej reporterce mieszkańcy Sobięcina.

Z projektu Nowy Europejski Bauchaus można uzyskać dofinansowanie projektu do 5 mln Euro. Czy Wałbrzychowi uda się znaleźć dwa inne europejskie miasta do wspólnej realizacji projektu i tchnąć nowe życie w walący się dziś budynek okaże się już za kilka tygodni.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 12 stycznia 2023 14:02
`