Dodano: 31 grudnia 2019 15:36

Wałbrzych daje certyfikaty miejsc bez plastiku… ale nikt tego nie zweryfikuje

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Pierwszy certyfikat trafił do kawiarni Sztygarówka na terenie Starej Kopalni. To kolejny krok miejskiej kampanii Stop Plastik. Specjalne naklejki mają otrzymywać te miejsca, które w swojej działalności zrezygnują z plastikowych opakowań na rzecz biodegradowalnych. By dostać certyfikat, wystarczy zgłosić się do urzędu.

Certyfikat może dostać każda firma, która działa w Wałbrzychu, i która zrezygnuje z używania jednorazowego plastiku. Chodzi głownie o jednorazowe talerzyki, sztućce, butelki PET czy kubki. Drugi warunek to złożenie odpowiedniej deklaracji w urzędzie miejskim. Ta dostępna jest na oficjalnej stronie miasta.

Miasto nie będzie jednak weryfikować czy oświadczenie złożone przez przedsiębiorcę jest zgodne z prawdą. Urzędnicy liczą na rzetelność firm i ich właścicieli. Certyfikat nie wiąże się z żadnymi, bezpośrednimi korzyściami. Zdaniem inicjatorów akcji ma wpłynąć na większą świadomość ekologiczną i może spowodować, że klienci będą bardziej świadomi swoich wyborów.

REKLAMA

Jednorazowy plastik można zastąpić wieloma rzeczami. Jednorazowe, plastikowe sztućce zastępujemy drewnianymi czy wykonanymi z różnego rodzaju mączek. Tak samo jest z plastikowymi butelkami, które możemy zastąpić szklanymi czy plastikowymi, wielorazowego użytku bidonami – mówi Edward Szewczak z wałbrzyskiego magistratu.

Kawiarnia Sztygarówka, podobnie jak cała Stara Kopalnia z plastiku zrezygnowała już kilka miesięcy temu. Pojawiły się papierowe słomki i talerzyki. Kubki do napojów są wykonane ze specjalnej mączki.

Są to przede wszystkim materiały pochodzenia organicznego. Pochodne trzciny cukrowej czy kukurydzy. To ma zastosowanie w całym asortymencie. Są to zarówno pokale do zimnych napojów, sztućce czy talerzyki – mówi Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni.

Wałbrzych wypowiedział wojnę plastikowi w maju. Miasto podjęło decyzję, że przestaje finansować imprezy, na których będą pojawiać się jednorazowe, plastikowe kubeczki, talerzyki czy łyżeczki. Miejskie instytucje zobligowano także do tego, by wykluczyć z użytkowania plastikowe butelki PET.

Certyfikaty STOP PLASTIK fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Certyfikaty STOP PLASTIK fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także