Dodano: 9 czerwca 2023 08:37
Wałbrzych. Czy Dolny Śląsk może stać się centrum przemysłu wodorowego
Tematy: dolnośląska dolina wodorowa grzegorz górski jerzy kaleta
Czy na Dolnym Śląsku można na dużą skalę produkować wodór? Na to inne pytania związane z energetyką wodorową próbują odpowiedzieć członkowie stowarzyszenia Dolnośląska Dolina Wodorowa.
Stowarzyszenie „Dolnośląska Dolina Wodorowa” zrzesza podmioty zainteresowane wspieraniem rozwoju gospodarki wodorowej. Ich przedstawiciele dyskutowali w Wałbrzychu na temat możliwości rozwinięcia w regionie miejsc, w których wodór byłby produkowany:
– Jednym z takich projektów, który dzieje się gdzieś tam w okolicach Wałbrzycha to będzie przygotowanie takiego właśnie hub’a energetycznego, z różnymi partnerami, którzy mają w zakresie swoich działań przygotowanie nowego projektu, „wydewelepowanie” go, po to, żeby później mógł jakiś inwestor przyjść i ten projekt przejąć – powiedział Grzegorz Górski, członek Zarządu DDW.
A takich projektów w regionie wałbrzyskim powstaje kilka. Zdaniem naukowców Dolny Śląsk to doskonałe miejsce do rozwijania energetyki opartej na wodorze. Sprzyja temu nie tylko bardzo aktywne środowisko akademickie, zajmujące się problematyką wodorową od ponad 20 lat.
– Problem polega na tym, żeby przenieść te nasze doświadczenia na grunt gospodarczy. Żeby to związać z samorządami, z przemysłem. A ten przemysł jest znakomity tutaj: jest KGHM, Azoty są – trochę dalej, ale też należą do Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Rozwija się OZE, a nie będzie się ono mogło rozwijać bez gromadzenia energii. Widzimy czasami wiatraki nieobracające się. One się nie obracają nie dlatego, że nie ma wiatru, a dlatego, że nie ma co z tym wyprodukowanym prądem zrobić. A można go wykorzystać do wytworzenia wodoru i do zmagazynowania energii – wyjaśnia profesor Jerzy Kaleta z Politechniki Wrocławskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wyjaśniają naukowcy wodór to doskonały nośnik energii, nieobciążający środowiska. Zielony wodór i biogieniczny gaz pozwalają na wyprodukowanie paliwa, mogącego zastąpić ropę naftową czy gaz.
Konferencja Stowarzyszenia Dolnośląska Dolina Wodorowa. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zobacz także
- Wałbrzych po wyborach. Polityczne komentarze i walka o frekwencję przed drugą turą
- Dolny Śląsk. Dwa groźne wypadki z udziałem młodych kierowców. Jedna osoba nie żyje
- Podzamcze. O krok od tragedii
- Wałbrzych. Z komisji wyborczej zniknęło prawie pół tysiąca kart do głosowania
- Ten kandydat zdecydowanie wygrał w areszcie w Świdnicy. Niespodzianka w Domu Seniora w Wałbrzychu
- Dachowanie na wjeździe do Głuszycy Górnej. Trzy osoby w szpitalu
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Wyburzono spory kwartał w Śródmieściu. W środku miasta powstał wielki, pusty plac
Karol Nawrocki w Wałbrzychu. Było o CPK i Górniku Wałbrzych
Dzierżoniów. Zbliża się święto miasta. Na scenie gwiazdy
Przetarg napisany pod konkretną ofertę? Śledczy o sprawie dotyczącej wałbrzyskiej spółki komunalnej
Wałbrzych. Auto wjechało w płot. Kierowca uciekł