Dodano: 9 czerwca 2023 08:37
Wałbrzych. Czy Dolny Śląsk może stać się centrum przemysłu wodorowego
Tematy: dolnośląska dolina wodorowa grzegorz górski jerzy kaleta
Czy na Dolnym Śląsku można na dużą skalę produkować wodór? Na to inne pytania związane z energetyką wodorową próbują odpowiedzieć członkowie stowarzyszenia Dolnośląska Dolina Wodorowa.
Stowarzyszenie „Dolnośląska Dolina Wodorowa” zrzesza podmioty zainteresowane wspieraniem rozwoju gospodarki wodorowej. Ich przedstawiciele dyskutowali w Wałbrzychu na temat możliwości rozwinięcia w regionie miejsc, w których wodór byłby produkowany:
– Jednym z takich projektów, który dzieje się gdzieś tam w okolicach Wałbrzycha to będzie przygotowanie takiego właśnie hub’a energetycznego, z różnymi partnerami, którzy mają w zakresie swoich działań przygotowanie nowego projektu, „wydewelepowanie” go, po to, żeby później mógł jakiś inwestor przyjść i ten projekt przejąć – powiedział Grzegorz Górski, członek Zarządu DDW.
A takich projektów w regionie wałbrzyskim powstaje kilka. Zdaniem naukowców Dolny Śląsk to doskonałe miejsce do rozwijania energetyki opartej na wodorze. Sprzyja temu nie tylko bardzo aktywne środowisko akademickie, zajmujące się problematyką wodorową od ponad 20 lat.
– Problem polega na tym, żeby przenieść te nasze doświadczenia na grunt gospodarczy. Żeby to związać z samorządami, z przemysłem. A ten przemysł jest znakomity tutaj: jest KGHM, Azoty są – trochę dalej, ale też należą do Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Rozwija się OZE, a nie będzie się ono mogło rozwijać bez gromadzenia energii. Widzimy czasami wiatraki nieobracające się. One się nie obracają nie dlatego, że nie ma wiatru, a dlatego, że nie ma co z tym wyprodukowanym prądem zrobić. A można go wykorzystać do wytworzenia wodoru i do zmagazynowania energii – wyjaśnia profesor Jerzy Kaleta z Politechniki Wrocławskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wyjaśniają naukowcy wodór to doskonały nośnik energii, nieobciążający środowiska. Zielony wodór i biogieniczny gaz pozwalają na wyprodukowanie paliwa, mogącego zastąpić ropę naftową czy gaz.
Konferencja Stowarzyszenia Dolnośląska Dolina Wodorowa. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zobacz także
- Młodzi siatkarze UKS Kinder Volleyball wicemistrzami Polski!
- 88-latka zmarła na korytarzu SORu w Wałbrzychu. Jest akt oskarżenia
- Potrójne zderzenie na Piaskowej Górze. Są spore utrudnienia
- Ruszają zapisy na Sudecką Żyletę. Szykujcie nogi na letnie góry
- Wałbrzyszanie o nowym muralu: „Kolorowo, fajnie i wreszcie weselej”
- Zapnij pasy – wałbrzyska drogówka w terenie
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Duża awaria energetyczna na Szczawienku i Piaskowej Górze. Spora część ulic bez prądu
Wałbrzych zyskuje nową markę! Ultima Auto otwiera salon MG!