Wałbrzych chce zrezygnować z przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Powód? Pomoc uchodźcom z Ukrainy i nowe zadania gminy

26 stycznia 2023 07:33. Wałbrzyski Budżet Obywatelski 2023 rozstrzygnięty! Mamy listę zwycięzców!

Pomysł czasowego zawieszenia Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego pojawi się na najbliższej sesji rady miejskiej i ma dotyczyć przyszłorocznej edycji WBO. Ostateczną decyzję w tej sprawie radni podejmą we wtorek. Projekt uchwały w tej sprawie został już opublikowany.

Ważnym czynnikiem wpływającym bezpośrednio na możliwość realizacji zadań ustawowych a dotyczących budżetu obywatelskiego są dodatkowe delegowane na jednostki samorządu terytorialnego zadania: wypłata dodatków węglowych, dystrybucja węgla czy codzienne wsparcie uchodźców z Ukrainy. Kolejnym czynnikiem jest brak możliwości płacowego motywowania pracowników samorządowych, co powoduje uszczuplenie kadr Urzędu Miejskiego – czytamy w uzasadnieniu.

Wałbrzyski Budżet Partycypacyjny pojawił się w 2011 roku. W projekcie uchwały pojawia się informacja, że w ostatnich czasach realizacja zwycięskich pomysłów z WBO napotyka wiele trudności.

REKLAMA

Te trudności nie wynikają z aspektów lokalnych – miejscowych, ale z sytuacji globalnej, krajowej. Pierwszym czynnikiem, który wstrzymał możliwość realizowania budżetu obywatelskiego był wybuch pandemii i wynikające z niej ograniczenia i obostrzenia. Następnie z dniem 24 lutego 2022 roku w wyniku agresji Rosji na Ukrainę do Wałbrzycha zaczęli przybywać uchodźcy potrzebujący pomocy. Dodatkowo w wyniku działań Rządu pogorszyła się sytuacja finansowa jednostek samorządu terytorialnego, co powoduje utrudnienie w realizacji projektów Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego – czytamy w uzasadnieniu.

Problemem ma być także inflacja, która sprawia, że oferty składane w przetargach opiewają na znacznie wyższe kwoty niż wstępnie zakładane kosztorysy.

Rezygnacja z WBO to dobra decyzja?

Loading ... Loading ...

W uzasadnieniu autorzy pomysłu zapewniają także, że zawieszenie WBO na 2024 rok spowoduje… przyspieszenie realizacji wcześniej przegłosowanych i wybranych projektów.

Ostateczną decyzję w sprawie ewentualnego zawieszenia przyszłorocznej edycji Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego podejmą na wtorkowej sesji radni.

Przypomnijmy, na Wałbrzyski Budżet Obywatelski na 2023 rok przeznaczono 4,2 mln złotych. Próbowaliśmy sprawdzić, jak wyglądały wydatki miasta na ten cel we wcześniejszych latach, ale oficjalny serwis WBO – https://wbo.walbrzych.eu/ – wczoraj nie działał już.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 26 stycznia 2023 07:33
`