Wałbrzych chce zrezygnować z przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Powód? Pomoc uchodźcom z Ukrainy i nowe zadania gminy

26 stycznia 2023 07:33. Wałbrzyski Budżet Obywatelski 2023 rozstrzygnięty! Mamy listę zwycięzców!

Pomysł czasowego zawieszenia Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego pojawi się na najbliższej sesji rady miejskiej i ma dotyczyć przyszłorocznej edycji WBO. Ostateczną decyzję w tej sprawie radni podejmą we wtorek. Projekt uchwały w tej sprawie został już opublikowany.

Ważnym czynnikiem wpływającym bezpośrednio na możliwość realizacji zadań ustawowych a dotyczących budżetu obywatelskiego są dodatkowe delegowane na jednostki samorządu terytorialnego zadania: wypłata dodatków węglowych, dystrybucja węgla czy codzienne wsparcie uchodźców z Ukrainy. Kolejnym czynnikiem jest brak możliwości płacowego motywowania pracowników samorządowych, co powoduje uszczuplenie kadr Urzędu Miejskiego – czytamy w uzasadnieniu.

Wałbrzyski Budżet Partycypacyjny pojawił się w 2011 roku. W projekcie uchwały pojawia się informacja, że w ostatnich czasach realizacja zwycięskich pomysłów z WBO napotyka wiele trudności.

Te trudności nie wynikają z aspektów lokalnych – miejscowych, ale z sytuacji globalnej, krajowej. Pierwszym czynnikiem, który wstrzymał możliwość realizowania budżetu obywatelskiego był wybuch pandemii i wynikające z niej ograniczenia i obostrzenia. Następnie z dniem 24 lutego 2022 roku w wyniku agresji Rosji na Ukrainę do Wałbrzycha zaczęli przybywać uchodźcy potrzebujący pomocy. Dodatkowo w wyniku działań Rządu pogorszyła się sytuacja finansowa jednostek samorządu terytorialnego, co powoduje utrudnienie w realizacji projektów Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego – czytamy w uzasadnieniu.

Problemem ma być także inflacja, która sprawia, że oferty składane w przetargach opiewają na znacznie wyższe kwoty niż wstępnie zakładane kosztorysy.

Rezygnacja z WBO to dobra decyzja?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

W uzasadnieniu autorzy pomysłu zapewniają także, że zawieszenie WBO na 2024 rok spowoduje… przyspieszenie realizacji wcześniej przegłosowanych i wybranych projektów.

Ostateczną decyzję w sprawie ewentualnego zawieszenia przyszłorocznej edycji Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego podejmą na wtorkowej sesji radni.

Przypomnijmy, na Wałbrzyski Budżet Obywatelski na 2023 rok przeznaczono 4,2 mln złotych. Próbowaliśmy sprawdzić, jak wyglądały wydatki miasta na ten cel we wcześniejszych latach, ale oficjalny serwis WBO – https://wbo.walbrzych.eu/ – wczoraj nie działał już.

 

Dodano: 26 stycznia 2023 07:33
 • Ziomek 5 pisze:

  A Polakom którym są biedni i nie wiadomo jak mają sobie poradzić, wstyd dla Polskich organom z budżetów, Wałbrzych gmina sobie numery robią, im pomogą a nie liczą się nasi Polacy rodaków. Mam to gdzieś Ukrainę, Polska jest ważna dla nas..

 • Patriota Prawdzic pisze:

  Polska jest bankrutem i to każdy wie tylko to do społeczeństwa nie dociera .Dotrze jak pomóc dla społeczeństwa systematycznie będzie się zwijał. Ja już dawno wiem ale czy ty drogi Polaku rozumiesz w jakiej tragicznej sytuacji się znalazłeś? po pierwsze Polska jest zadłużona 4 krotnie od długi Gierka, po drugie 70 procent zasobów majątku Polskiego jest już w obcych zagranicznych rękach waszą własność prywatna Polaków jest już zastawiona pod długi zagraniczne w aktywach banków zagranicznych.Pomoc Ukrainę odbywa się po przez zadłużanie w bankach zagranicznych czyli kredyty w tym roku to ponad 1,7 miliarda dolarów i to będzie musiał spłacać polski podatnik pytanie z czego to dlatego są podwyższane podatki właściwie już od wszystkiego i oczywiście kary administracyjne czy podwyższone podatku lokalne też od wszystkiego.W przeciwieństwie do manipulacji propagandowej UE w tym Polska wchodzą w recesję gospodarczą i ekonomiczna w tym finansową.Wdrazsnie drakońskich rozporządzeń z Brukseli tylko przyspieszy załamanie gospodarcze finansowe i ekonomiczne z drastycznym obniżeniem poziomu życia w tym Polaków.Trwaha zwolnienia z pracy w tym grupowe oraz bankructwa firm lojalnych to powoduje obniżenie napływu dochodów do budżetów lokalnych a władza lojalna szukając oszczędności będzie musiała tworzyć cięcia budżetowe i wydatkowe.Perspektywicznie nie zanosi się na poprawę wręcz przeciwnie stagnację.Do tego tragiczna sytuacja za miedzą czyli Ukraina i spodziewany masowy kontratak Rosjan z możliwością powiększenia ucieczki uchodzciw z Ukrainy.Na przedwiośniu szykuje się na Ukrainie krwawa jatka to dlatego trwa desperacji program dozbrajania Ukraińców w celu powstrzymania Rosjan .W sumie pokazałam tragiczną sytuację i perspektywę która nie napawa optymizmem.Nawet gdy odblokowane będą środki z UE to tylko kropka w morzu potrzeb .

 • Patriota pisze:

  Tak Ukraińcy mają większe prawa niż Polacy w Polsce czekasz w kolejce do lekarza godzinami a oni są obsługiwani poza kolejki idziesz do opieki społecznej aby pomóc sąsiadce w przeżyciu bo ma malutką rentę to słyszysz niema pieniążków i dostajesz stos papierów do wypełnienia. Przecież Ukraińcy też pracują i zarabiają pieniążki to dlaczego Ukraińcy mają lepiej w Polsce niż obywatele Polscy

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `