Dodano: 11 maja 2021 08:39

Wałbrzych. Była szkoła przy Andersa zamieniona w Dom Pomocy Społecznej

Tematy: 


Trzydzieści osób zamieszka w ciągu najbliższych pięciu lat w Domu Pomocy Społecznej, który powstał w budynku dawnej szkoły przy ulicy Andersa w Wałbrzychu.  Docelowo opiekę znajdzie tu nawet pięćdziesiąt osób. Przystosowanie szkoły do potrzeb DPSu kosztowało ponad 6 milionów złotych.

Do nowego Domu Pomocy Społecznej trafią osoby w podeszłym wieku, które są przewlekle chore. To głównie seniorzy, którzy wymagają całodobowej opieki.

Na dwóch piętrach przygotowano w sumie dwanaście pokoi. W ciągu najbliższych pięciu lat zamieszka w nich trzydziestu podopiecznych. Później nawet czterdziestu ośmiu.

Wszystkie pokoje wyposażone są w łóżko lub tapczan, stół, szafę, krzesła czy telewizor. W każdym znajduje się także łazienka. Przygotowano także sale do terapii i ćwiczeń.

Stworzyliśmy takie miejsce, gdzie w luksusowych warunkach, bardzo komfortowych będą mogli pensjonariusze oczekiwać i będą ją otrzymywać, pomoc ze strony personelu, ze strony wspólnoty religijnej, ze strony wszystkich, którzy mają obowiązek i chcą pomagać – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Przystosowanie budynku dawnej szkoły do potrzeb Domu Pomocy Społecznej kosztowało ponad 6,5 miliona złotych. Unia Europejska wyłożyła blisko 2,9 miliona, resztę, czyli 3,6 miliona pochodziło z kasy gminy.

Budynek przy Andersa to jeden z kilku budynków po zlikwidowanych w ostatnich latach szkołach, które trzeba było zagospodarować.

W budynku przy ulicy Daszyńskiego są mieszkania komunalne. Na Rusinowie w dawnej szkole powstał dom seniora.

Dom Pomocy Społęcznej przy ulicy Andersa w Wałbrzychu (Biały Kamień). fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Dom Pomocy Społecznej przy Andersa fot. Dziennik Wałbrzych

Dom Pomocy Społecznej przy Andersa fot. Dziennik Wałbrzych

Dom Pomocy Społecznej przy Andersa fot. Dziennik Wałbrzych

Zobacz także