Dodano: 14 stycznia 2021 18:18

Wałbrzych bierze gigantyczny kredyt. W planie remonty kilkudziesięciu kamienic

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Ponad osiemdziesiąt milionów złotych pożyczy Wałbrzych z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Miasto, jako drugie w kraju, bierze udział we flagowym programie banku EBOiR Green Cites. Miasto wyemituje także obligacje na wkład własny. Pieniądze mają pójść przede wszystkim na remonty kamienic w starych dzielnicach. Powstanie kilkaset zmodernizowanych mieszkań.

Pozyskujemy ogromne środki z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w wysokości ponad 80 milionów złotych po to, żeby dokładając swoją część zrealizować wielki projekt, absolutnie mogę to powiedzieć, cywilizacyjny dla naszego miasta, przebudowy, modernizacji, unowocześnienia z najwyższymi standardami kilkudziesięciu kamienic, prawie sześćdziesięciu wielorodzinnych kamienic w naszym mieście – mówi Roman Szełemej.

Ta inwestycja ma być gigantycznym impulsem do rozwoju przede wszystkim w starych kamienicach – zapewniają urzędnicy.

REKLAMA

Za kilka lat można powiedzieć, że około sześciuset rodzin w Wałbrzychu będzie miało szanse mieszkać w nowoczesnych, zmodernizowanych do wymagań klimatycznych Zielonego Ładu mieszkaniach – dodaje prezydent Wałbrzycha.

Remonty mają objąć przede wszystkim budynki w Śródmieściu, na Nowym Mieście, Białym Kamieniu czy Starym Zdroju. Chodzi o miejsca, które od lat czekają na remonty.

Miejscy urzędnicy podkreślają, że bank, który wspiera inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii, postawił bardzo wysokie wymagania. Miasto musiało udowodnić, że prowadzone  prace znacznie wpłyną na ochronę środowiska.

Prezydent Wałbrzycha podkreśla, że gigantyczny budżet na remonty kamienic, w sumie ponad 80 milionów złotych, to także tysiące miejsc pracy i przyszłość dla wielu małych firm czy hurtowni z Wałbrzycha. W sumie budżet całego projektu to ponad 130 milionów złotych. 80 milionów to kredyt z EBOiR, 58 milionów złotych to wkład własny miasta, który Wałbrzych chce uzyskać z emisji obligacji komunalnych. Pieniądze, które zostaną, czyli około 50 milionów miasto przeznaczy na wkład własny do budowy zachodniej obwodnicy Wałbrzycha.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju został powołany do wspierania transformacji gospodarczej bloku wschodniego. W Polsce ta transformacja w wielu obszarach już się dokonała. Dziś bank wspiera transformację gospodarczą w kierunku ekologii, zrównoważonego rozwoju czy konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.

Projekty, o których mówimy dla Wałbrzycha nie są pewnie największymi projektami w portfelu EBORu, ale one są niezmiernie dla nas ważne. W transformacji gospodarczej w kierunku zrównoważonego rozwoju niezmiernie istotne jest ograniczenie emisyjności gazów cieplarnianych i w tym kontekście finansujemy potrzebną zmianę miksu energetycznego miksu w Polsce, a z drugiej stronu z nieoczywistym, ale jednoznacznie zidentyfikowanym źródłem emisji, dużych emisji gazów cieplarnianych, oprócz energetyki i transportu są tkanki miejskie – mówi Grzegorz Zieliński Regional Director, Head of Central Europe and the Baltics EBOiR.

Wałbrzych będzie spłacał kredyt przez dwadzieścia lat. Spłacanie zaczniemy w 2023 roku. Oprocentowanie pożyczki wynosi dwa procent.

Stara Kopalnia. Podpisanie umowy z EBOiR. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Stara Kopalnia. Podpisanie umowy z EBOiR. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Stara Kopalnia. Podpisanie umowy z EBOiR. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Stara Kopalnia. Podpisanie umowy z EBOiR. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Stara Kopalnia. Podpisanie umowy z EBOiR. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także