Dodano: 5 lipca 2021 09:32

Wałbrzych. Basen i stadion z rządowych pieniędzy?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Jeśli będzie taka możliwość, będziemy zgłaszać nasze projekty czyli,  basen stadion na Nowym Mieście, rewitalizację części naszych dzielnic, ulic…  – powiedział zapytany przez naszego reportera prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Tymczasem pomimo, że samorządy mogą już składać wnioski o dofinansowanie inwestycji z nowego rządowego programu pełne uruchomienie systemu wciąż nie nastąpiło.

Prezydent Roman Szełemej zapewnia, że Wałbrzych będzie aplikował o środki z Nowego Ładu, jednak pomimo rozpoczęcia programu wciąż nie ma technicznych możliwości składania wniosków. Nabór odbywa się elektronicznie, a platforma nie działa:

– Według informacji jakie mamy z BGK, który będzie jakby menadżerem tego konkursu, systemy i formularze nie są jeszcze gotowe, ale oczywiście przygotowujemy się.   – powiedział prezydent Szełemej.

REKLAMA

Samorządowcy patrzą na program z nadzieją, ale i dużą ostrożnością. Podkreślają, że zasady przyznawania dotacji i lista inwestycji, na które mogą zostać przeznaczone środki z Polskiego Ładu to zbiór bardzo szczegółowych wytycznych. Pierwszy pilotażowy etap to inwestycje w gospodarkę odpadami i ochronę środowiska:

– Mamy szereg projektów, jedne dotyczą między innymi usprawnienia gospodarki odbioru i gospodarowania odpadów, w czym mamy duże doświadczenie, bo sami prowadzimy RIPOK od kilku lat i zdecydowaliśmy się na własny odbiór odpadów. 

Jeśli warunki kolejnych etapów na to pozwolą, Wałbrzych chce z rządowych pieniędzy wybudować odkrytą pływalnię oraz gruntownie przebudować zabytkowy stadion w dzielnicy Nowe Miasto.

„Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to nowa forma wsparcia inwestycji realizowanych przez samorządy. Ma pobudzić inwestycje we wszystkich regionach Polski i wesprzeć rozwój przedsiębiorstw. Samorządy mają dostać do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania, czyli refundacji środków poniesionych na inwestycje.

Aqua Zdrój. Boiska i Stadion 1000-lecia. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Stadion na Nowym Mieście. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Stadion na Nowym Mieście. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Stadion na Nowym Mieście. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Stadion na Nowym Mieście. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także