Dodano: 22 marca 2024 09:35

Wałbrzych. Afera przy rewitalizacji Starej Kopalni. Gmina będzie domagała się rekompensaty

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Jeśli sąd potwierdzi zarzuty stawiane przez prokuraturę, gmina Wałbrzych będzie domagała się zadośćuczynienia. – to komentarz prezydenta Wałbrzycha Ramana Szełemeja do afery związanej z rewitalizacją Starej Kopalni. Chodzić może nawet o 17 milionów złotych.

Te 17 milionów złotych to kwota, o jakiej mówi  prokuratura okręgowa w Jeleniej Górze, w kontekście sprawy prowadzonej przeciwko osobom, którym postawiono zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, zawyżania faktur i przestępstw skarbowych dokonywanych podczas prac związanych z rewitalizacją kopalni węgla kamiennego Thorez w Wałbrzychu

– Jeśli to się potwierdzi i to potwierdzi oczywiście postępowanie sądowe, no to my będziemy dochodzić swoich roszczeń od tych firm. Będziemy stroną poszkodowaną, będziemy oczekiwać rekompensaty tych strat, które miały miejsce w tamtych czasach. – powiedział w czwartek poporszony przez nas o komentarz do sprawy prezydent Roman Szełemej.

REKLAMA

O tym, że przy rewitalizacji kopalni mogło dojść do nieprawidłowości, w 2016 roku prokuraturę zawiadomiła wrocławska Izba Skarbowa. Wszczęto postępowanie, które dziś jest na ukończeniu, a tak jak powiedział mi rzecznik prokuratury okręgowej w Jeleniej Górze Tomasz Czułowski, zarzuty usłyszało 7 osób

– Wykonawca oraz podwykonawcy zawyżali ilość oraz wartość wykonanych prac. W ten sposób doszło do wyłudzenia na szkodę gminy kwoty blisko 17 milionów złotych.

Rewitalizację zamkniętej w 1996 roku kopalni Thorez rozpoczęto w 2012 roku Prace trwały 3 lata. Z zakładanych początkowo 36 milionów złotych koszty sięgnęły niebotycznych, nawet jak na dzisiejsze czasy 114 milionów złotych. Dziś w zrewitalizowanych przestrzeniach byłej kopalni funkcjonuje Centrum Kultury, Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.

Stara Kopalnia. Zakład przeróbki mechanicznej węgla. Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Rewitalizacja Starej Kopalni. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Rewitalizacja KWK Thorez. Fot. Jacek Zych

Rewitalizacja KWK Thorez. Fot. Jacek Zych

Rewitalizacja KWK Thorez. Fot. Jacek Zych

Rewitalizacja KWK Thorez. Fot. Jacek Zych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także