Wałbrzych. 78-latka potrącona na Piaskowej Górze. Kobieta wtargnęła na jezdnię

14 stycznia 2022 11:44. fot. użyczone / Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na ulicy Długiej na wysokości dawnej fabryki drutu. Jak informuje policja, 78-latka wtargnęła na jezdnię wprost pod jadącą osobówkę. Kobieta była poza przejściem.

Kobieta trafiła do szpitala.

78-latka poza przejściem dla pieszych wtargnęła na jezdnię wprost pod jadący samochód osobowy. Kierujący pojazdem 22-latek nie był w stanie wyhamować. Piesza w wyniku uderzenia z poważnymi obrażeniami głowy ostatecznie trafiła do szpitala – informuje policja.

Przy okazji tego zdarzenia mundurowi po raz kolejny apelują także o rozwagę do pieszych. To, że pieszy ma pierwszeństwo nie oznacza, że może w dowolnym miejscu i momencie wchodzić na jezdnię.

„Pieszy na podstawie Kodeksu drogowego przechodząc przez jezdnię ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i korzystać z przejść dla pieszych oraz stosować się do sygnalizatora. Dopuszcza się przechodzenie przez jezdnię w innym miejscu niż wyznaczone, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów lub też w sytuacji, gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia. Wtedy przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

Pamiętajmy, że przechodzenie przez jezdnię poza przejściami dla pieszych nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i na drugą stronę przechodzić jak najkrótszą drogą. Uwaga! Na drodze dwujezdniowej pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.”

Dodano: 14 stycznia 2022 11:44
`