Dodano: 6 lutego 2024 07:15

Wałbrzych i powiat. 250 osób zostanie wezwanych na komisję wojskową

Postaw mi kawę na buycoffee.to

250 osób z Wałbrzycha i Powiatu Wałbrzyskiego dostało lub w najbliższych dniach dostanie wezwanie do stawienia się przed komisją wojskową w celu kwalifikacji wojskowej.

Do stawienia się przed obliczem komisji zostaną wezwane osoby, które w tym roku kalendarzowym ukończyły lub ukończą 19 rok życia. Mogą się także stawić 18-latkowie, którzy ochotniczo zgłaszają się do służby wojskowej. Kwalifikacja to nie komisja poborowa – w Polsce zasadnicza służba wojskowa nie jest obowiązkowa i wezwania do stawienia na kwalifikację nie trzeba się obawiać.

– To nie jest wcielenie do wojska. Kwalifikacja polega na dokonaniu rejestracji, założeniu ewidencji wojskowej, orzeczeniu kategorii do czynnej służby wojskowej i praktycznie to jest wszystko. Przyjście tutaj nie skutkuje wcieleniem do wojska i założeniem mundutu, tylko założeniem ewidencji i nic więcej. – wyjaśnia pułkownik Sebastian Kopczak, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kłodzku.

REKLAMA

Nie oznacza to oczywiście, że droga do wojska jest zamknięta. Chętni wciąż mogą odbyć zasadniczą służbę wojskową, która jest dobrowolna. Chociaż wojsko kusi możliwością podnoszenia kwalifikacji, kursami specjalistycznymi czy choćby prozaiczną, dobrą wypłatą, – młodzi ludzie, którzy dziś rano czekali na spotkanie z komisją wojskową w Wałbrzychu niezbyt entuzjastycznie odpowiadali na pytanie czy widzą siebie w mundurze:

– Ja siebie nie widzę w mundurze / Szczerze? – Nie, jakoś nie pasuje mi to / Nie, nigdy o tym nie myślałem / Szczerze? Nie wiem, nie przymierzałem nigdy. 

Pułkownik Kopczak jest jednak dobrej myśli i zapewnia, że chętnych do służby w armii nie brakuje:

– Patrząc na doświadczenie z ubiegłego roku dobrowolna służba wojskowa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. W tym momencie cieżko mówić mi o wartościach w liczbach, ale dało się zauważyć duże zainteresowanie taką formą służby wojskowej. Te wnioski, które zostały złożone w czasie kwalifikacji wojskowej – te osoby – w bardzo szybkim czasie trafiły już do jednostek wojskowych na szkolenie podstawowe.

Co ważne – do kwalifikacji wojskowej wzywani są nie tylko mężczyźni. Dotyczy ona również kobiet pracujących lub kształcących się w kierunkach przydatnych wojsku – tu mowa między innymi o pielęgniarkach, lekarzach, psychologach.

Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

fot. użyczone Starostwo Powiatowe

fot. użyczone Starostwo Powiatowe

fot. użyczone Starostwo Powiatowe

fot. użyczone Starostwo Powiatowe

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także