Dodano: 30 września 2020 08:11
Wałbrzych. 25 mln z tarczy antykryzysowej na remont stadionu na Nowym Mieście. Tego chcą mieszkańcy
Tematy: nowe miasto stadion stadion nowe miasto wałbrzych
Ponad osiem tysięcy podpisów zebrali autorzy petycji do władz miasta, w której zwracają się o wykorzystanie pełnej kwoty pieniędzy z samorządowej tarczy antykryzysowej na remont stadionu Górnika Wałbrzych na Nowym Mieście. Przypomnijmy, do Wałbrzycha trafiło 25 milionów złotych. O przekazanie tej kwoty na remont stadionu apelowali także politycy Prawa i Sprawiedliwości. Ostatecznie, miasto na prace przy stadionie przeznaczy około 3 mln złotych.
Podpisy pod petycją zbierane były wśród mieszkańców Aglomeracji Wałbrzyskiej. O petycji jej autorzy mówili także na ostatniej sesji rady miejskiej. Dokument oficjalnie złożono także do wałbrzyskiego magistratu.
– W związku z przyznaniem środków z funduszu przeciwdziałania COVID-19 w wysokości 24 587 722 zł my społeczeństwo Wałbrzycha i regionu mamy wobec nich swoje oczekiwania, ale i obawy o właściwe rozdysponowanie. Pan prezydent Roman Szełemej czy też radni (np. p. Kalinowski) wspominali w przeszłości, że gdyby tak znaczna kwota zasiliła budżet miasta to przeznaczyliby ją na odnowienie stadionu – czytamy w petycji.
Autorzy dokumentu podkreślają, że w budżecie miasta znalazły się pieniądze, których początkowo nie zakładano i to właśnie ten moment powinniśmy wykorzystać do ratowania obiektu na Nowym Mieście. Podkreślają także, że przyjęty przez miasto podział tych środków jest nieadekwatny do oczekiwań wielu mieszkańców regionu.
– Jedną z ofert przedstawioną w planie rozdysponowania środków jest remont budynku byłego domu dziecka i budowy ośrodka socjoterapii za 9 mln złotych. Na stadion chcą państwo przeznaczyć 1/3 tej kwoty – 3 mln złotych. Według jakich kryteriów wyznaczają państwo takie proporcje? – pytają autorzy petycji.
Kamil Szopa, kibic Górnika Wałbrzych i inicjator petycji przypomina także o deklaracji wsparcia inwestycji ze strony Ministerstwa Sportu. O tym, że remont kompleksu na Nowym Mieście może otrzymać taką pomoc mówił kilka miesięcy temu także Michał Dworczyk, który spotkał się na stadionie z dziennikarzami.
– Walczymy nie tylko dla Górnika Wałbrzych. Chociaż chcielibyśmy, aby ten stadion i w nazwie i praktycznie był stadionem Górnikam, ale zależy nam także na stadionie lekkoatletycznym. Mamy lekkoatletykę w Wałbrzychu. Niestety nie mają, gdzie trenować. Nie mają, gdzie odbywać się tego typu wydarzenia, ale stadion to nie tylko sport, ale także wydarzenia kulturalne – mówi Kamil Szopa.
Autorzy petycji przyznają, że projekt odbudowy kompleksu można podzielić na kilka etapów. Za przykład podają stadion ŁKS Łódź, gdzie wybudowano pierwszą trybunę i podgrzewaną murawę, a dopiero później rozpoczęła się dobudowa kolejnych trybun.
– Ten stadion jest potrzebny w Wałbrzychu. Właściwie hańbą, wstydem jest to, że tak wielkie miasto nie posiada prawdziwego, nowoczesnego obiektu sportowego. Lubin, Głogów, Świdnica dużo mniejsze miasta od Wałbrzycha takie stadiony posiadają od lat – mówi Szopa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Górnik Wałbrzych gra obecnie w A klasie rozgrywek. Kibice liczą, że wkrótce wróci do 4. ligi, a później do wyższych rozgrywek.

Zobacz także
- Przed nami dwa upalne dni. Alert drugiego stopnia dla Wałbrzycha!
- Wracają kontrole na granicy z Niemcami. Tymczasowe rozwiązanie od poniedziałku
- Dolny Śląsk na VI Dorocznym Dialogu Politycznym
- Lądek-Zdrój czeka na turystów. Ślady powodzi znikają, piękno zostaje
- Zwierzak na wynos – nietypowa akcja w Świdnicy
- Stare Bogaczowice. Ważna droga do remontu – ruszają prace
Najczęściej czytane
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Głuszyca ma wody termalne, ale bez szans na kąpieliska. Miasto rozważa inne wykorzystanie odwiertu
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Renata Wierzbicka nie chce być prezesem hospicjum. Pozostanie jednak w zarządzie