Wałbrzych. 10 kwietnia nie zawyją syreny

9 kwietnia 2022 15:57. Śródmieście Wałbrzycha. Widok z lotu ptaka. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


W Wałbrzychu i jeszcze kilku miastach Dolnego Śląska nie zawyją syreny upamiętniające rocznicę katastrofy smoleńskiej. Taką decyzję podjęli samorządowcy w trosce o uchodźców z Ukrainy, u których dźwięk syren może wywołać jednoznaczne, traumatyczne wspomnienia nalotów bombowych.

O tym, że 10 kwietnia, o godzinie 8.41, w rocznicę katastrofy smoleńskiej w całym kraju mają zawyć syreny zadecydował minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.  Niemal natychmiast odezwały się głosy wielu samorządowców, podkreślających, że alarm może być traumatycznym skojarzeniem dla setek tysięcy ukraińskich uchodźców, dla których jeszcze kilka dni temu syreny oznaczały ostrzeżenie przed nalotem bombowym. W wielu miastach postanowiono nie włączać sygnałów dźwiękowych. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zaapelował wprost do wojewody dolnośląskiego o odwołanie sygnałów.

Decyzję o niewłączaniu syren podjął także prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Wcześniej w mediach społecznościowych apelowali o to radni zaangażowani w pomoc uchodźcom, między innymi Piotr Kwiatkowski. Rocznica katastrofy smoleńskiej zostanie  upamiętniona jak co rok złożeniem kwiatów pod pomnikiem smoleńskim na skwerze przy ulicy Słowackiego vis-a-vis budynku Poczty Głównej.

REKLAMA

– Nie będziemy jutro testować naszych syren alarmowych. Polecenie Pana Wojewody w tej sprawie otrzymaliśmy dzisiaj o godzinie 09:53. Nie ma zatem żadnej możliwości dotrzymania ustawowego terminu uprzedzenia Wałbrzyszan na 24 h przed testem wskazanym w piśmie na dzień 10.04.2022 r. na godz 8.41. – napisał w mediach społecznościowych prezydent Roman Szełemej.

10 kwietnia 2010 roku na lotnisku w Smoleńsku rozbił się samolot rządowy z polską delegacją mającą wziąć udział w obchodach upamiętniających zbrodnię katyńską. W katastrofie zginęło 96 osób, wśród nich prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, szereg parlamentarzystów, funkcjonariuszy BOR, polityków, dziennikarzy oraz cała załoga samolotu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 9 kwietnia 2022 15:57
`