Wakacje w Chorwacji? Wydajcie wszystkie kuny, za rok już nie będą ważne

1 czerwca 2022 17:59. Banknoty euro. Fot. źródło: Evanto elements

W środę 1 czerwca Komisja Europejska uznała, że Chorwacja spełniła wszystkie warunki niezbędne do przyjęcia Euro. Wszystko wskazuje na to, że nowa waluta będzie obowiązywała w Chorwacji już od 1 stycznia 2023 roku.

– Komisja Europejska doszła dziś do wniosku, że Chorwacja jest gotowa do przyjęcia euro 1 stycznia 2023 r., zwiększając liczbę państw członkowskich strefy euro do dwudziestu – napisano w oświadczeniu unijnego organu wykonawczego.

Aby przystąpić do strefy euro, Chorwacja musiała spełnić kryteria ceny i kursu walutowego, deficytu budżetowego, długu publicznego oraz długoterminowych stóp procentowych. Europejski Bank Centralny stwierdził w swojej ocenie, że chorwacka gospodarka pozostaje wystarczająco zsynchronizowana z resztą strefy euro, chociaż jej inflacja i dług publiczny gwałtownie wzrosły w wyniku pandemii i rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

REKLAMA

Rozszerzenie strefy euro powinno być pod koniec czerwca poparte w Brukseli przez przywódców państw członkowskich, a następnie ostatecznie potwierdzone przez przedstawicieli rządów w Radzie UE. W połowie maja chorwacki parlament uchwalił ustawę umożliwiającą wprowadzenie euro od stycznia. Już we wrześniu ceny w Chorwacji zaczną pokazywać ceny zarówno w obecnych kunach, jak i euro. Obie waluty powinny obowiązywać przez cały przyszły rok, zanim pozostanie tylko europejska.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 1 czerwca 2022 17:59
`