W Wałbrzychu zimą może zabraknąć opału. „Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz” – mówi prezydent Szełemej

30 sierpnia 2022 12:56. Infografika. Zima w Wałbrzychu / osoba bezdomna. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wa÷brzych / evanto elements

W Wałbrzychu zimą może zabraknąć opału. Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz – mówi prezydent Szełemej. O horrendalnie wysokich rachunkach za energię i ogrzewanie mówił na czwartkowej sesji Rady Miasta.

– Jesteśmy w przededniu ogromnego kryzysu energetycznego. Może dotknąć wszystkich. Ceny są nieprzewidywalne. Za przykład podam, że w ubiegłym roku koszty ogrzewania palmiarni wyniosły 300 tys zł brutto. W tym sezonie do końca grudnia zapłacimy około 1,5 mln złotych czyli pięciokrotnie więcej. – powiedział prezydent Roman Szełemej

W związku z kryzysem energetycznym prezydent już dziś zapowiada cały szereg ograniczeń i oszczędności, mający na celu zmniejszenie kosztów i zużycia zasobów. Miejskie oszczędności czynione mają być na gazie, prądzie, węglu. Wprowadzony zostanie reżim energetyczny: przestrzenie korytarzowe w instytucjach miejskich nie będą ogrzewane. Temperatura w biurach nie będzie przekraczała 18 stopni Celsjusza. Przestrzenie magazynowe  ogrzewane będą tylko w zakresie zapobiegającym zamarzaniu instalacji. Codziennie od godziny 22 wyłączone będą iluminacje obiektów gminnych i zabytków.  zamknięta zostanie też pływalnia przy 4. LO.  Wszystkie zajęcia pływackie przeniesione do Aqua. Basen zostanie wyłączony, a czas przerwy wykorzystany na przegląd techniczny.

REKLAMA

Jednocześnie prezydent zapowiedział szeroki program społeczny mający na celu pomoc i wsparcie osób szczególnie zagrożonych brakiem ogrzewania– wykluczonych, samotnych, chorych, seniorów, mieszkających w starych kamienicach lub po prostu nie mających pieniędzy na zakup węgla. Szacuje się, że może być to nawet 15 tysięcy osób.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 30 sierpnia 2022 12:56
`