W Wałbrzychu uruchomiono nowy oddział leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych.

8 grudnia 2015 21:31. dr Konrad Kudłacik, dyrektor ds lecznictwa Szpitala Specjalistycznego im. Sokołowskiego w Wałbrzychu, Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


W Wałbrzychu w ramach struktury Specjalistycznego Szpitala im. Sokołowskiego uruchomiony został oddział leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych. Jest to pierwsza taka placówka w byłym województwie wałbrzyskim.

Jak powiedział na spotkaniu z dziennikarzami dyrektor ds lecznictwa szpitala im. Sokołowskiego dr Konrad Kudłacik choroba alkoholowa jest problemem dotykającym nie tylko samego pacjenta, ale także jego rodzinę. Proces jej leczenia jest programem długofalowym, a nowo otwarty oddział rozpoczyna tę terapię.

– Nie chcemy, aby oddział był jednoznacznie kojarzony z izbą wytrzeźwień. Pacjent pod wpływem alkoholu, bardzo często obarczony innymi, towarzyszącymi schorzeniami: począwszy od urazów skończywszy na schorzeniach metabolicznych będzie trafiał jak do tej pory na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Do czasu wyrównania stanu ogólnego pozostawał będzie pod opieką szpitala. I tu następuje zmiana, a raczej rozszerzenie procedur, związane z uruchomieniem oddziału: od 1 grudnia pacjenta będzie można przekazać z oddziału wewnętrznego czy też oddziałów zajmujących się urazami właśnie do nowo powstałego oddziału leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych. – wyjaśnia dyrektor Kudłacik.

– Najważniejszą jest jednak kwestia deklaratywna takiego leczenia – pacjent musi wyrazić zgodę i chęć podjęcia takiego leczenia. Jedynym warunkiem, kiedy można to zrobić wbrew jego woli jest zespół majaczenia, kiedy nie jest w stanie kontrolować swoich czynów. – podkreśla dyrektor Kudłacik.

REKLAMA

Oddział nie będzie spełniał roli izby wytrzeźwień. Będą na niego przyjmowani pacjenci, u których poziom alkoholu we krwi nie przekracza 1 promila. Osoby z większym poziomem alkoholu zanim zostaną przyjęte muszą wytrzeźwieć.

W nowo powstałym oddziale, jak podkreśla dyrektor Kudłacik, pacjenci będą leczeni wyłącznie z fizycznych dolegliwości. Terapia uzależnienia realizowana będzie jak do tej pory w zakładach i oddziałach lecznictwa odwykowego.

Szpital zakontraktował z Narodowym Funduszem Zdrowia 25 łóżek z pobytami pojedynczych pacjentów do 10 dni na łączną sumę 1,5 miliona złotych.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 8 grudnia 2015 21:31
`