Dodano: 4 kwietnia 2023 09:46

W ubiegłym roku na drogach w Wałbrzychu nikt nie zginął. Urzędnicy przekonują, że to realizacja… ich planu

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Jak wynika z ogólnodostępnych statystyk, w 2022 roku na wałbrzyskich drogach nie doszło do śmiertelnego wypadku. Prezydent Wałbrzycha podkreśla, że to Wałbrzych jest jedynym miastem na prawach powiatu z takim wynikiem. Roman Szełemej przekonuje, że to efekt programu, który miasto przyjęło… w 2018 roku.

Pięć lat temu specjalny program przyjęła Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Prezydencie Miasta. Program zakładał, że w 2023 roku na drogach w Wałbrzychu nikt nie zginie, a o 40 procent zmniejszona zostanie liczba rannych wśród rowerzystów i pieszych.

Miasto chwali się, że współczynnik ten osiągnięto już w ubiegłym roku. W 2017 roku na drogach zginęły w Wałbrzychu 4 osoby, w 2021 roku 2, w ubiegłym żadna. To w ocenie urzędników zasługa przyjętego programu i akcji prowadzonych na rzecz bezpieczeństwa na drogach zarówno przez straż miejską, policję, jak i miasto.

REKLAMA

Malejącą liczbę wypadków i poszkodowanych zauważa także policja. Od początku roku, jak zaznacza Rafał Klimczak, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, widać jednak wzrost liczby kolizji drogowych, do których zaliczane są także zderzenia z dzikimi zwierzętami.

Wśród działań, które miały poprawić bezpieczeństwo na drogach w mieście, miejscu urzędnicy wyliczają remonty dróg, przebudowy i doświetlanie przejść dla pieszych czy wprowadzenie kilkudziesięciu „Stref Tempo 30”. W sumie w mieście jest już 28 takich stref i na razie nie będzie kolejnych.

Przygotowana przez magistrat prezentacja obszernie informowała o prowadzonych kampaniach, technicznych rozwiązaniach, ale nie było w niej informacji dotyczącej tego, czy i w jakim stopniu na bezpieczeństwo na drogach w Wałbrzychu wpływ miała budowa Europejki. Przypomnijmy, prace rozpoczęły się w 2019 roku, czyli w roku, gdy w statystykach widać zauważalną poprawę, a o tym, jak wyglądał ruch w czasie prowadzenia inwestycji na większości dróg, kierowcy dobrze wiedzą. Miasto stało najczęściej w korkach. Warto także pamiętać, że w 2020 roku, gdy na wałbrzyskich drogach zginęła tylko jedna osoba, w kraju pojawiały się obostrzenia dotyczące przemieszczania się, a wynikające z pandemii COVID-19.

Kilka wybranych zdarzeń drogowych z 2022 roku.

Zderzenie na placu Górnika. Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Wypadek na ulicy Uczniowskiej. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Wałbrzych. Wypadek na Wrocławskiej koło Obi. Jedna osoba poszkodowana fot. Dziennik Wałbrzych

Wałbrzych. Wypadek trzech aut na ulicy Świdnickiej fot. użyczone Komenda Miejska Policji w Dzierżoniowie

Wypadek na 11-go listopada. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zderzenie dwóch ciężarówek na DK35 koło Książa. Fot. Jacek ZYch / Dziennik Wałbrzych

Zderzenie dwóch ciężarówek na DK35 koło Książa. Fot. Jacek ZYch / Dziennik Wałbrzych

Wypadek na Podgórzu fot. Dziennik Wałbrzych

Wypadek na ulicy Gagarina. Fot. użyczone / czytelnik

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także