W trosce o zdrowy wzrok – badanie oczu

22 grudnia 2022 15:08. Fot. powierzona przez klienta
Artykuł sponsorowany

Tematy: 


Do wizyty u okulisty skłaniają nas objawy związane z pogorszeniem widzenia, jak również suchość i przekrwienie oczu, nadmierne łzawienie, infekcje, zapalenie spojówek, ciało obce w oku, czy światłowstręt. Pacjenci bardzo często zgłaszają się, gdy wystąpi konkretna dolegliwość, zaniedbując profilaktyczne badanie. Dlaczego tak ważna jest regularna kontrola wzroku i co jaki czas należy odbyć wizytę u okulisty?

 Badania profilaktyczne u dzieci

Przesiewowe badanie oczu odbywa się zaraz po urodzeniu w szpitalu. Neonatolog sprawdza, czy narząd wzroku reaguje na światło, ocenia wielkość gałek ocznych. Wszelkie niepokojące symptomy muszą być konsultowane ze specjalistą. Pierwsza profilaktyczna wizyta u okulisty powinna się odbyć po ukończeniu trzeciego miesiąca życia dziecka. Podczas niej lekarz wykluczy retinopatię wcześniaków oraz nowotwory oka. Na kolejną wizytę można się umówić, gdy maluch będzie miał około trzech lat. Poprawne widzenie sprawdzane jest również podczas bilansów u pediatry i przy jakichkolwiek nieprawidłowościach dzieci są kierowane na badanie do okulisty. Narząd wzroku w okresie wzrostu powinien być regularnie kontrolowany, warto więc pamiętać o profilaktyce i co roku sprawdzać, czy nasze pociechy widzą prawidłowo. Nieujawnione zaburzenia wzroku mogą być przyczyną problemów w nauce. Trudności z czytaniem i pisaniem wpływają na rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka.

​               Jak często dorośli powinni sprawdzać wzrok?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 284 mln ludzi ma różne wady wzroku: daleko i krótkowzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność wymagają regularnych wizyt u specjalisty. Praca przy komputerze, częste wpatrywanie się w ekran telefonu komórkowego, tabletów, telewizorów, sztuczne oświetlenie, klimatyzacja, warunki pogodowe, smog, przyczyniają się do pogorszenia wzroku. Na częstotliwość wizyt wpływ ma rodzaj wykonywanej pracy, wiek oraz posiadane wady refrakcji.

REKLAMA

Pacjenci, którzy nie mają problemów ze wzrokiem, mogą odbywać wizytę u okulisty co dwa lata. Po ukończeniu 40. roku życia warto raz do roku skontrolować narząd wzroku. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko chorób gałki ocznej, szczególnie narażone są osoby, w których rodzinie wystąpiły takie schorzenia jak jaskra, zwyrodnienie plamki. Przewlekłe choroby m.in. cukrzyca i nadciśnienie również wymagają specjalnej opieki okulistycznej. Niekorygowane wady refrakcji pogłębiają się, powodują dyskomfort w codziennym życiu.

Przebieg badania

Na badanie oczu wybieramy się do okulisty, który rozpoznaje choroby narządu wzroku i ustala określony proces terapeutyczny. Można udać się do niego w przypadku odczuwania jakiegokolwiek dyskomfortu w obrębie oczu oraz w przypadku urazów i chorób, jak i w sytuacjach związanych z pogorszeniem się widzenia. Wizyta rozpoczyna się od wywiadu. W zależności od dolegliwości wykonywane są różne badania. Oceniana jest wada, ostrość i ewentualne uszkodzenie gałki ocznej. Badane jest ciśnienie wewnątrzgałkowe. Dobierane są okulary lub szkła kontaktowe. Optometrysta to ekspert od rozpoznania i korekcji wad wzroku. Do niego umawiamy się, gdy chcemy skorygować wadę refrakcji, dobierze też odpowiednie wyroby medyczne do korekcji wzroku.

Jak jeszcze dbać o wzrok?

Poza profilaktycznym badaniem oczu u specjalistów i korygowaniem wad wzroku okularami lub soczewkami kontaktowymi warto zadbać o prawidłową higienę i zdrowe nawyki. Ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Szczególnie u dzieci w wieku rozwojowym należy zwrócić uwagę na to, by nie dopuścić do żadnych niedoborów. Organizm w okresie wzrostu wymaga odpowiedniej troski i zaopatrywania we wszelkie potrzebne składniki odżywcze. Dostarczanie pokarmów bogatych w witaminy A, E, C i luteinę, pomoże utrzymać dobrą kondycję oczu. Równie ważny jest odpoczynek, umiarkowane korzystanie z urządzeń emitujących niebieskie promieniowanie ekranowe. Robienie przerw, częste mruganie, dbanie o odpowiednie nawilżenie gałki ocznej i prawidłowe oświetlenie. Aktywność fizyczna i budowanie formy oraz odporności ma znaczenie dla całego organizmu, również dla wzroku. Dlatego warto prowadzić higieniczny tryb życia, dobrze się wysypiać i wdrożyć odpowiednią dawkę ruchu.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł sponsorowany

To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Dodano: 22 grudnia 2022 15:08
`