Dodano: 28 listopada 2023 07:15

Badania kliniczne w wałbrzyskim szpitalu. Powołano specjalne centrum

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


W Specjalistycznym Szpitalu imienia doktora Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu powołano do życia Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. To jedna z kilkudziesięciu tego typu placówek uruchomionych pod egidą Agencji Badań Medycznych. Co to konkretnie oznacza dla pacjentów?

Centrum Wsparcia Badań Klinicznych ma być kołem zamachowym dla rozwoju szpitala oraz lekarzy biorących udział w projekcie, ale i, a może przede wszystkim, ma pomagać pacjentom.

– Badanie kliniczne to jest nowoczesność, to jest prestiż, ale to jest też olbrzymia praca i dodatkowa odpowiedzialność. To jest bardzo ścisłe monitorowanie bezpieczeństwa pacjenta, po to, aby bezpieczenie stosować leki nowe, leki, które są już najczęściej w fazie klinicznej, po pierwszych fazach badań przeprowadzonych, których skuteczność częściowo lub wstępnie została udowodniona, ale nadal są to leki w fazie badań. Są to leki, na które przyjdzie czekać wiele, wiele lat, zanim one wejdą do naszego codziennego użytku – powiedziała profesor Aleksandra Butrym, szefowa wałbrzyskiego oddziału hematologii w Specjalistycznym Szpitalu imienia doktora Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.

REKLAMA

Większość z 23 placówek biorących udział w programie funkcjonuje przy uczelniach i w ośrodkach akademickich. Chociaż wałbrzyski szpital to jeden z mniejszych włączonych do tej sieci, leczy jednak olbrzymią liczbę pacjentów: w 2022 roku było to aż 17 tysięcy chorych.

– My jesteśmy szpitalem specjalistycznym, ale mamy ludzi, którzy potrafią te badania robić, mamy ludzi, którym się chciało złożyć wniosek do Agencji Badań Medycznych… po prostu był ten entuzjazm, były te zasoby, dlatego żeśmy to zrobili – to już Mariusz Misiuna, dyrektor wałbrzyskiego szpitala, dodając, że wbrew nazwie, Centrum Wsparcia Badań Klinicznych nie będzie zamykało się jedynie w obrębie leczenia onkologicznego, a służyć całemu szpitalowi.

Fot. użyczona

Fot. użyczona

Fot. użyczona

Fot. użyczona

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także