W Sylwestra zadbajmy o zwierzęta

30 grudnia 2023 10:58.

Tematy: 


Zadbajmy w Sylwestra o zwierzęta. Strzały i wybuchy fajerwerków dla wielu z nich bywają traumatyczne i niezrozumiałe. O tym jak zminimalizować stres u zwierzaka Jacek Zych rozmawiał z Adrianna Kaszubą ze schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świdnicy

O tym, że fajerwerków w Sylwestra nie będzie, chyba już nikt nie marzy. Zdaniem opiekunów zwierząt ważne jest więc to, żeby zminimalizować bodźce dobiegające do psa czy kota. Zapewnić im ciche i spokojne, najlepiej ciemne  miejsce w domu.

– Często właściciele zabraniają psom czy kotom chowania się w jakieś wnęki, gdzieś za kanapę, czy w różne takie skrytki czy schowki nawet. Starają się je przytulić, uspokoić. Ale jeżeli zwierzę tego potrzebuje to naprawdę pozwólmy na to, ponieważ patrząc z takiego biologicznego punktu widzenia pies czy kto to są gatunki drapieżne. To są zwierzęta, których przodkowie żyli w różnych norach i dla takiego zwierzęcia naturalnym jest poszukiwanie czegoś podobnego do schowania się. – wyjaśnia Adrianna Kaszuba ze schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świdnicy.

REKLAMA

Żeby jeszcze bardziej zminimalizować tramę u zwierząt można sięgnąć po farmaceutyki. Tu jednak kolejna uwaga – nie róbmy tego na własną rękę, skonsultujmy się z weterynarzem czy choćby właśnie pracownikami schronisk dla zwierząt:

– Na rynku są dostępne najróżniejsze preparaty – te ziołowe o takim, powiedzmy, delikatniejszym działaniu wymagają rozpoczęcia stosowania troszeczkę wcześniej. Więc jeśli ktoś rozważa to teraz, to może będzie to wskazówką na rok kolejny. Natomiast wszelkie inne leki, które są już wydawana z recepty przez lekarza weterynarii, muszą być z nim skonsultowane, bardzo ważna jest kondycja zdrowia tego zwierzęcia, jego masa ciała i inne uwarunkowania zdrowotne. 

Jeśli chcemy naszemu zwierzęciu zapewnić absolutny spokój – też jest na to sposób. Zakaz używania fajerwerków obowiązuje w wielu miejscach, między innymi w parkach narodowych czy rezerwatach przyrody. Można więc rozważyć sylwestrowy spacer choćby na wielką Sowę.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 30 grudnia 2023 10:58
`