Dodano: 28 czerwca 2023 11:40

W Świdnicy powstanie klasa łyżwiarstwa szybkiego. Inicjatorką jest olimpijka Natalia Czerwonka

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


W Szkole Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy powstanie klasa łyżwiarstwa szybkiego. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Natalia Czerwonka – medalistka olimpijskich igrzysk zimowych, a finansowanie zapewnią samorząd województwa dolnośląskiego, który prowadzi szkołę oraz Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego.

Dziś nasza propozycja nauki i jednocześnie prowadzenia szkolenia sportowego dla młodzieży poszerza się o kolejną dyscyplinę sportową – łyżwiarstwo szybkie. Obserwujemy trendy, szukamy dyscyplin, które w regionie się rozwijają, w których dolnośląska młodzież osiąga dobre wyniki sportowe i z której mogą się wywodzić przyszli reprezentanci Polski, którzy tak jak pani Natalia Czerwonka będą zdobywać w przyszłości medale mistrzostw Europy, Świata i Igrzysk Olimpijskich – mówi marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Rozmowy na temat powstania nowej klasy trwały od wiosny, a ideą była możliwość, aby uprawiające łyżwiarstwo dzieci i młodzież, osiągające w swoich kategoriach wiekowych wysokie wyniki sportowe, mogły szkolić się sportowo kontynuując naukę na Dolnym Śląsku. Angażując się w tę inicjatywę samorząd województwa prowadził rozmowy na temat wykorzystania SMS w Świdnicy, która jest organizacyjną jednostką oświatową województwa. Jednocześnie nawiązano również kontakt z Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego oraz miastem Świdnica, która dysponuje lodowiskiem, na którym można prowadzić szkolenie sportowe. Efektem tych rozmów jest dzisiejsze podpisanie porozumień Województwa z polskim związkiem oraz Województwa z miastem Świdnica.

REKLAMA

Jako samorząd województwa prowadzimy kilka szkół które specjalizują się w prowadzeniu przyszłych sportowców. Mamy szkołę w Karpaczu, mamy również zespół szkół w Świdnicy, która do tej pory słynęła m.in. z szkolenia kolarzy. Inwestycje w szkoły często wiążą się z rozwojem infrastruktury. W Karpaczu powstanie dzięki temu tor saneczkowy, a w Świdnicy pojawią się niezbędne inwestycje w jedyne kryte lodowisko w naszym województwie – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Efektem dzisiejszych ustaleń jest otwarcie od września oddziału łyżwiarstwa w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy. Nowy kierunek sportowy zapewni możliwość rozwoju dla młodych talentów dając im szansę pozostania na Dolnym Śląsku w pobliżu rodzinnych miejscowości. Jednocześnie jest to kolejny projekt realizowany dzięki szerokiej współpracy samorządu województwa, samorządów lokalnych, ogólnopolskich związków sportowych oraz organizacji pozarządowych.

Mam nadzieje ze dzięki tej współpracy wspólnie wychowamy mistrzów z których będziemy mogli być dumni. W Świdnicy mamy obiekt z prawdziwego zdarzenia, częściowo zmodernizowany dzięki organizacji World Games. Miasto Świdnica również będzie miało swój wkład w dalsze prace modernizacyjne. Cieszę się że stanowimy doskonały przykład dobrej współpracy miedzy samorządem województwa a samorządami lokalnymi – mówi Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Świdnicy.

Idea otwarcia nowego oddziału łyżwiarstwa szybkiego w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy  rozpoczęła się od programu popularyzacji łyżwiarstwa szybkiego i short tracku, którego realizację wspiera Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Jednocześnie od kilku lat wiemy, że na popularności zyskuje zwłaszcza short track i że jest to również ta dyscyplina, która w systemie sportu młodzieżowego sprawnie się rozwija i może przynieść województwu dodatkowe punkty w klasyfikacji sportu młodzieżowego. W województwie prężnie działają kluby, które prowadzą szkolenie w łyżwiarstwie szybkim oraz jeździe na rolkach i wrotkach (będące pokrewnymi dziedzinami komplementarnymi do szkolenia w sporcie łyżwiarskim) – MKS Cuprum Lubin, UKS Orlica Duszniki – Zdrój, UKS Znicz Kłodzko oraz Akademia Sportowego Rozwoju Natalii Czerwonki.

Pani Natalia jest jedyną Dolnoślązaczką, która na zimowych igrzyskach olimpijskich zdobyła medal, więc jest również wzorem do naśladowania dla dzieci i młodzieży. Jeszcze w trakcie kariery zaczęła działać na rzecz rozwoju swojej dyscypliny. Cieszę się, że możemy wesprzeć ją w tych staraniach i wspólnie budować system szkoleniowy dla utalentowanych sportowców na Dolnym Śląsku – dodaje  Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.

Dla mnie to wzruszająca chwila. Od dwóch lat myślałam o tym jak wesprzeć dzieci które będą mogły się rozwijać w tej dyscyplinie. Myślę ze to jest początek czegoś naprawdę wielkiego. Sport uczy cierpliwości, pracowitości i pokory, ale to wszystko byłoby na nic gdybym nie otrzymała wsparcia od Państwa – od samorządów – podsumowuje Natalia Czerwonka.

W Świdnicy powstanie klasa łyżwiarstwa szybkiego. Inicjatorką jest olimpijka Natalia Czerwonka fot. materiały prasowe

W Świdnicy powstanie klasa łyżwiarstwa szybkiego. Inicjatorką jest olimpijka Natalia Czerwonka fot. materiały prasowe

W Świdnicy powstanie klasa łyżwiarstwa szybkiego. Inicjatorką jest olimpijka Natalia Czerwonka fot. materiały prasowe

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także