W Świdnicy odremontowali fontanny

12 listopada 2018 11:56. Odrestaurowana Fontanna Neptuna w świdnickim Rynku. fot. użyczona

Tematy: 


Zabytkowe rzeźby na świdnickich fontannach odzyskały swój dawny blask. Barokowe 300-letnie wizerunki Neptuna i Atlasa oraz dwa talerze – mały i duży, pod okiem konserwatora zabytków pieczołowicie oczyszczono i zrewitalizowano. Przy odrestaurowanych czterech fontannach została zamontowana nowa instalacja wodna, udrożniono również tryskacze.

Fontanna z rzeźbą Atlasa (syna Zeusa, jednego z mitycznych Tytanów), której autorem jest Jerzy Leonhard Weber znajduje się w narożniku przy ulicy Kotlarskiej. Została wyrzeźbiona w roku 1716. Jej fundatorem był cech karczmarzy. W roku 1932 rzeźbę poddano restauracji. Natomiast fontanna z rzeźbą Neptuna, która także jest dziełem wspomnianego wyżej rzeźbiarza Webera, mieści się przy wylocie ulicy Grodzkiej. Została wykonana w roku 1732 (bądź też w 1731) z piaskowca. Fontanna „Duży Talerz” pochodzi z 1774 roku. Stoi w miejscu dawnej drewnianej studni, która spłonęła podczas wielkiego pożaru miasta w 1716 roku. Fontanna „Mały Talerz” powstała przed rokiem 1740, ale miała wówczas inną formę: na cokole znajdowała się siedząca dziewczyna, a na cembrowinie była wykonana metalowa balustrada. Na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku zmieniła się forma fontanny. Pojawił się talerz stojący na kanelurowanym postumencie.

Wszystkie prace przeprowadzane są w ramach projektu Programu Interreg V–A Republika Czeska–Polska pod nazwą „Szlak Kamienia”, który miasto realizuje wspólnie z partnerami z Czech i Polski, czyli miastem Horice, Stowarzyszeniem Podzvicinsko oraz gminami Strzegom i Dobromierz. Całkowita jego wartość wynosi blisko 2 mln euro, z czego wysokość dotacji to ok. 1,7 mln euro. Budżet zadań dla miasta Świdnicy to 315 600 euro, w tym dotacja to ok. 268 000 euro.

REKLAMA

Odrestaurowane fontanny staną się częścią tras turystycznych łączących ciekawe miejsca związane z kamieniem w regionie Dolnego Śląska i Podkarkonoszy. Bardzo mnie cieszy, że w ramach projektu odrestaurowaliśmy jeden z naszych skarbów, do jakich niewątpliwie zaliczyć możemy fontanny w Rynku, których odnowienie i tak planowaliśmy – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 12 listopada 2018 11:56
`