Tematy: ryś sławomir karwowski
W Sudety zawędrował ryś. O pojawieniu się tego niezwykle rzadkiego zwierzęcia w Górach Sowich poinformowali w mediach społecznościowych leśnicy z Nadleśnictwa Jugów.
Kota sfotografował kilka dni temu jeden z okolicznych mieszkańców i natychmiast zameldował o tym leśnikom. Jak się okazuje, zwierzę zawędrowało na Dolny Śląsk aż z północno-zachodniej Polski
– Tam został wypuszczony przez Stowarzyszenie prowadzące wprowadzanie rysiów do środowiska. Jest to ryś telemetryzowany. W Polsce mamy przecież tylko około 200 rysiów, więc nie ma ich za dużo. Oczywiście żyją one w przestrzeni karpackiej, natomiast u nas pojawiają się rzadko. Ryś przecież w naszym terenie też ma bardzo dużą konkurencję ze strony wilka – mówi Sławomir Karwowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Jugów.
Wędrówka kota jest na bieżąco monitorowana dzięki, jak powiedział leśniczy, obroży z nadajnikiem GPS. Dziennie potrafi pokonać kilkadziesiąt kilometrów. Był już nawet w okolicach Kłodzka, ale wrócił w Góry Sowie. Leśnicy mają nadzieję, że zostanie w tej okolicy i uda się odbudować populację tego zwierzęcia, która z Sudetów zniknęła prawie 200 lat temu.
– Mówimy o możliwości introdukcji rysia, czyli wprowadzeniu rysia jako gatunku do naszego środowiska w ewentualnym projekcie, który chcemy zrealizować wspólnie z Parkiem Narodowym Gór Stołowych. Wtedy wprowadzilibyśmy tutaj pewną populację rysiów, licząc na to, że ta populacja będzie mogła się tu osiedlić i nasze lasy będą jej domem – dodaje nadleśniczy.
Tymczasem leśnicy uspokajają, że drapieżnego kota, żywiącego się przede wszystkim sarnami, nie trzeba się obawiać. Prowadzi on głównie nocny tryb życia, dni przesypia i, co nie jest bez znaczenia, jest płochliwy i boi się ludzi.