W Parku Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju odbędą się powiatowe obchody zakończenia II wojny światowej

7 maja 2023 14:36. Infografika. żródło: 10. Brygada Kawalerii Pancernej, Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu

Msza święta w asyście kompanii honorowej 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, pokazy musztry, sprzęt wojskowy – to wszystko będzie działo się w Szczawnie-Zdroju, gdzie już w poniedziałek 8 maja odbędą się powiatowe obchody zakończenia II wojny światowej.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12 mszą świętą w miejscowym kościele. Główne obchody rozpoczną się o godzinie 14 w parku Zdrojowym. Jak zapewniają organizatorzy – włodarze Szczawna-Zdroju i starosta wałbrzyski będzie sporo atrakcji.

Tak jak wspomnieliśmy, cześć oficjalna zostanie uświetniona asystą kompanii honorowej 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Będzie musztra, będzie też salwa honorowa. Żołnierze przywiozą ze sobą sporo sprzętu. W Parku Zdrojowym pojawi się między innymi polski transporter opancerzony Rosomak.

REKLAMA

Dzień Zwycięstwa obchodzony jest w Polsce od 1946 roku. Przez całe dziesięciolecia obchodzony był nie 8, a 9 maja. Data wynika z różnicy czasu pomiędzy Berlinem a Moskwą. Podpisany w berlińskim Karlshorst akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec wszedł w życie 8 maja 1945 roku o godzinie 23:01. Według czasu moskiewskiego był to już jednak kolejny dzień – 9 maja. Dlatego też będąca w Sowieckiej strefie wpływów Polska, podobnie jak inne państwa bloku wschodniego, świętowała zakończenie II wojny światowej właśnie 9 maja.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 7 maja 2023 14:36
`