Dodano: 18 lipca 2023 15:50

W naborze do szkół ponadpodstawowych prawie tysiąc dzieci było spoza Wałbrzycha

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Ponad 2 tysiące uczniów z i spoza Wałbrzycha ubiegało się tam w tym roku o miejsce w szkole średniej. To wynik kumulacji roczników wynikającej z przeprowadzonej kilka lat temu reformy edukacji, likwidującej gimnazja. We wtorek, dokładnie w południe opublikowano wyniki tegorocznego naboru.

Z tej grupy ponad osiemset dzieci to uczniowie z najdalszych zakątków województwa dolnośląskiego, a nawet z tak odległych miast jak Warszawa. 1100 uczniów ukończyło szkołę podstawową w Wałbrzychu. Taka liczba chętnych zaskoczyła nauczycieli, dyrektorów szkół i urzędników.

Panika, która ogarnęła rodziców w całym kraju sprawiła, że rodzice poszukują miejsc w szkołach ponadpodstawowych dla swoich dzieci w całej Polsce. Bo pamiętajmy, że prawo oświatowe nie określa że dziecko musi uczęszczać do szkoły ponadpodstawowej w jakimś regionie, i obwodzie. Każde dziecko ma prawo złożyć w każdym mieście podania, wnioski o przyjęcie i klasyfikację do trzech różnych szkół– Mówi Sylwia Bielawska, wiceprezydent Wałbrzycha.

REKLAMA

Ostatecznie  miejsce w wałbrzyskich szkołach znalazło ponad 1500 uczniów. Dzieci jest tak dużo, że trzeba było przedsięwziąć nadzwyczajne środki. Zwiększenie do trzydziestu dwóch liczby uczniów w poszczególnych klasach to zaledwie początek zmian, jakie wprowadzono. Dla wielu klas pierwsza godzina lekcyjna przesunięta zostanie na 9 a nawet 10 rano.

– Ponieważ jeśli chcielibyśmy, żeby wszyscy przyszli na pierwszą godzinę lekcyjną, nie zmieszczą się po prostu w szkole. A chodzi nam również o zachowanie pewnego komfortu i oczywiście bezpieczeństwa i higieny pracy.W niektórych szkołach najprawdopodobniej zajdzie konieczność wprowadzenia zmianowości. To wynika również z niczego innego, tylko z braku kadry nauczycielskiej. – dodaje Sylwia Bielawska wyjaśniając, że dziś w Wałbrzychu brakuje ponad 100 nauczycieli.

Dla ośmioklasistów przygotowano łącznie 1583 miejsca w 43 klasach liceów, techników i szkół branżowych. W tym roku największym zainteresowaniem cieszyła się klasa mundurowa i sportowa w IV LO. Tam na jedno miejsce przypadało trzech kandydatów.

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także