Dodano: 31 stycznia 2024 15:15

W kierunku Wrocławia: Top 5 tras Kolei Dolnośląskich w regionie 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł powierzony

Tematy: 


Jakie są ulubione trasy kolejowe mieszkańców Dolnego Śląska? Każda z pięciu najpopularniejszych linii w naszym województwie, obsługiwanych przez Koleje Dolnośląskie, prowadzi do Wrocławia.

Najwięcej pasażerów Koleje Dolnośląskie odnotowały na trasie Wrocław – Legnica. W 2023 r.  skorzystało z niej ponad 795 tys. pasażerów.

– Stolica regionu generuje największy ruch zarówno w tygodniu, jak i w weekendy. Pasażerowie wiedzą, że do stolicy województwa najwygodniej i najszybciej dotrą pociągiem. Większość z 19 milionów osób, które skorzystały w zeszłym roku z usług Kolei Dolnośląskich, podróżowało właśnie do lub ze stolicy Dolnego Śląska – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

REKLAMA

Ogromny ruch w aglomeracji

Która trasa zajęła kolejne miejsce na podium w rankingu popularności? Wcale nie ta do Wałbrzycha, czyli drugiej pod względem wielkości miejscowości w regionie. Wałbrzych jest trzeci w rankingu, a wyprzedziły go niewielkie Kąty Wrocławskie, gdzie mieszka jedynie 7 tysięcy osób.

– Ponad pół miliona pasażerów w relacji Wrocław – Kąty Wrocławskie pokazuje, jaką moc posiada kolej – mówi Wojciech Zdanowski, wiceprezes Kolei Dolnośląskich– Mieszkańcy aglomeracji wrocławskiej chętnie korzystają z naszych przewozów na liniach, gdzie oferujemy ponad 20 czy 30 połączeń na dobę – dodaje Zdanowski.  

Dobra współpraca samorządu

Dodatkowe kursy w wielu miejscach na Dolnym Śląsku to efekt współpracy samorządowców. Zarówno pociągi do Kątów Wrocławskich (2. miejsce w rankingu popularności), jak i do Trzebnicy (4. miejsce) i Jelcza-Laskowic (5. miejsce) współfinansowane są przez samorządy gminne.

– Partycypowanie samorządowców wszystkich szczebli powoduje, że oferta na trasach jest coraz lepsza – mówi Tymoteusz Myrda, wicemarszałek odpowiedzialny za kolej. – Około 40 samorządów gminnych i powiatów współfinansuje projekty związane z realizacją połączeń kolejowych, a dzięki naszym wspólnym działaniom mamy najlepszą kolej w Polsce w ocenie samych podróżnych – dodaje Myrda.

Relacja Wrocław – Jelcz-Laskowice uplasowała się na czwartym miejscu w rankingu najczęściej wybieranych tras, skorzystało z niej 525 tysięcy pasażerów. Piąte miejsce w zestawieniu zajmuje natomiast trasa Trzebnica – Wrocław, na której podróżowało 405 tysięcy osób.

Tory prowadzą do Wrocławia

Pięć najpopularniejszych w minionym roku połączeń prowadzi do stolicy Dolnego Śląska, co nie dziwi, bo Wrocław jest przecież dla regionu kolejowym oknem na Polskę, o czym świadczy siatka połączeń z innymi miastami w kraju.

– Wrocław jest świetnie skomunikowany z pozostałymi miejscowościami na Dolnym Śląsku, a tego oczekują od nas mieszkańcy województwa. Dolnoślązacy we Wrocławiu pracują, uczą się, studiują, robią zakupy, zwiedzają i bawią się. Patrząc na liczby za 2023 r. można dojść do wniosku, że pokochaliśmy kolej. A warto było, bo mamy najlepszego przewoźnika w kraju – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

 

Legnica – Wrocław 795 455
Kąty Wrocławskie – Wrocław 547 829
Wałbrzych – Wrocław 537 987
Jelcz-Laskowice – Wrocław 525 456
Trzebnica – Wrocław 405 579

 

Wałbrzych ciągnie do Wrocławia, a Wrocław do Wałbrzycha  

538 tys. pasażerów obsłużyły w 2023 r. pociągi Kolei Dolnośląskich na linii Wałbrzych – Wrocław. To trzecie najpopularniejsze połączenie w ub. roku. Drugie najpopularniejsze połączenie to relacja Wałbrzych – Jelenia Góra (34 tys. pasażerów), a trzecie: Świebodzice (18 tys. pasażerów).

– Ponad pół miliona podróżnych na linii łączącej dwa największe miasta Dolnego Śląska napawa optymizmem. To połączenie, z którego korzystają nie tylko mieszkańcy regionu wałbrzyskiego, którzy dojeżdżają do Wrocławia do pracy czy na studia. Wałbrzych, podobnie, jak Jelenia Góra i Kłodzko, stał się przecież węzłem przesiadkowym dla turystów – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Koleje Dolnośląskie fot. użyczone

Koleje Dolnośląskie fot. użyczone

Koleje Dolnośląskie fot. użyczone

Koleje Dolnośląskie biją rokrocznie rekordy pod względem przejechanych kilometrów i przewiezionych pasażerów. Zarząd Spółki, chcąc docenić pracujących na te wyniki ludzi, zdecydował o wzroście wynagrodzeń od 1 czerwca fot. Użyczone Koleje Dolnosląskie

Źródło: fot. Koleje Dolnośląskie

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł powierzony

To jest artykuł powierzony nadeslany przez naszego partnera. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Zobacz także