Tematy: elżbieta bieńkowska stara kopalnia
O Europie małych ojczyzn w Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” z Elżbietą Bieńkowską, komisarz Unii Europejskiej do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości rozmawiali dziś mieszkańcy naszego regionu. Podkreślano, że w jedności samorządów tkwi siła, a najlepszymi przykładami są projekty Aglomeracji Wałbrzyskiej czy inicjatywa Sudety 2030.
– Ta wasza współpraca, która teraz nazywa się Sudety 2030 jest widoczna, jako przykład współpracy pomiędzy gminami, że da się to robić dobrze, że da się to robić efektywnie, że z tego coś wynika – mówiła Elżbieta Bieńkowska.
Podkreślała, że jeżeli działa się razem, to w Europie da się wiele rzeczy przeprowadzić. Choć nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądał kolejny budżet unijny, to wiemy, że będzie nowy cel, polityka miejska. Wówczas największe szanse mają właśnie tego typu projektu.
W budżecie powinna znaleźć się odrębna pula środków dla średnich i mniejszych miast. Idealnym przykładem, zdaniem Bieńkowskiej, są Wałbrzych i Bytom.
– To są miasta, które mają ogromny potencjał i przeszły mękę przez lata, i trzeba im bardzo pomóc – mówiła Bieńkowska.
Podkreślała jednak, że obecnie brakuje współpracy Polaków w Komisji, Parlamencie i Radzie Europejskiej. Zdaniem Bieńkowskiej, ogromne znaczenie ma także pasywność polskiego rządu, która negatywne może wpłynąć na przyszłe negocjacje w sprawie funduszy.
O tym, że współpraca wielu gmin przynosi efekty mówił także prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej, który podkreślił, że południe Dolnego Śląska wymaga innego podejścia.
– Potrzebujemy pomocnej dłoni, trochę innego traktowania, myślę, że pokażemy w najbliższych latach, że dobrze to robimy – mówił Szełemej.
Dialogi Obywatelskie z udziałem komisarz Unii Europejskiej odbywają się we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Spotkania prowadzone są od czterech lat i mają być platformą wymiany opinii.