W czwartek rozpoczyna się Festiwal Daisy. Przed nami weekend atrakcji

20 kwietnia 2022 15:32. Infografika. Źródło organizatorzy

Tematy: 


XIX FESTIWAL KSIĘŻNEJ DAISY

W najbliższych dniach w Wałbrzychu odbywać się będzie XIX Festiwal Księżnej Daisy ­– nowa odsłona istniejącego już 18 lat Festiwalu Ensemble im. Księżnej Daisy. Najbliższa edycja Festiwalu, która odbędzie się w dniach 21-24.04.2022 r., to cztery dni wypełnione wyjątkowymi projektami artystycznymi w centrach kulturalnych Wałbrzycha – Zamku Książ, Starej Kopalni oraz Teatrze Lalki i Aktora.

Od 19 lat organizatorzy Festiwalu szukają jak najlepszych rozwiązań, by zadowolić gusta swojej publiczności. Po wielu rozmowach wprowadzają szereg zmian i ulepszeń. Co zaś dla odbiorców najbardziej istotne – zmienia się termin wydarzenia. Z jesiennego na wiosenny – ale wiosna przecież to czas rozkwitu, czas na nowe pomysły oraz czas na… wyjście z domu. Czas sztuki!

REKLAMA

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom publiczności, Organizatorzy zdecydowali się otworzyć Festiwal na jeszcze większą ilość artystów i projektów. Zmieniając format z warsztatów na przegląd, proponują spotkania nie ze studentami, a ze znanymi zespołami, formacjami i spektaklami teatralnymi. Na Festiwalu publiczność będzie mogła zobaczyć i usłyszeć w Wałbrzychu artystów występujących na scenach całego świata.

Od samego początku istnienia Festiwalu Ensemble jego patronką była Księżna Daisy. Nic więc dziwnego, że wałbrzyska publiczność szybko ochrzciła wydarzenie mianem „Festiwalu Daisy”. Idąc za tym głosem, a także mając na uwadze jak ważną postacią w świadomości mieszkańców Wałbrzycha jest postać Księżnej, od tego roku Organizatorzy zdecydowali się zaprosić publiczność na XIX Festiwal Księżnej Daisy!

Formuła Festiwalu Księżnej Daisy nawiązuje do osiemnastoletniej tradycji zapraszania wybitnych artystów i prezentacji ich pracy w formie cyklu koncertów i pokazów teatralnych.

CO NAS CZEKA W TYM ROKU?

Estoński mistycyzm

Nazywany muzycznym mistykiem naszych czasów Arvo Pärt, wybitny estoński twórca, przez lata stworzył własny, pełen głębokiej duchowości, oryginalny i rozpoznawalny na całym świecie styl. Program pierwszego koncertu zawiera wyjątkowy wybór kanonicznych utworów estońskiego mistrza. Kompozytorskie perły Pärta zabrzmią w nieoczywistych interpretacjach wybitnych artystów z powodzeniem łączących światy muzyki klasycznej i jazzu.

Słoneczna Brazylia

Choro to styl muzyki brazylijskiej, który powstał prawdopodobnie w latach 70. XIX wieku ze zmieszania europejskiej muzyki popularnej (polka, walc) i muzyki sprowadzonych z Afryki niewolników. Projekt prezentowany w ramach Festiwalu Księżnej Daisy odbędzie się w przeddzień Międzynarodowego Dnia Choro, który przypada w rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych twórców choro, Pixinguinha (Alfredo da Rocha Viana Filho) i składał się będzie z utworów tego twórcy, jak również Jacoba do Bandolima.

Tajemnicze Średniowiecze

Postać Piotra z Grudziądza owiana jest tajemnicą. Jeszcze do niedawna nikt nie wiedział nawet o jego istnieniu – dla świata odkrył go na nowo w połowie lat 70. XX wieku czeski muzykolog – Jaromír Černý. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie niezwykle ciekawy zabieg, którym posłużył się kompozytor by ukryć i jednocześnie przekazać nam swoją tożsamość. Uczynił to za pomocą akrostychów: pierwsze litery tekstów jego utworów układają się w imię P-e-t-r-u-s de G-r-u-d-e-n-c-z. Do grona ambasadorów i propagatorów twórczości Piotra z Grudziądza niedawno dołączyło również Trio Bastarda. Pozostając w obszarze sacrum i zachowując wiele oryginalnych elementów kompozycji, trio przearanżowało te utwory, dostosowując je do własnego, bardzo nietypowego instrumentarium, a przede wszystkim – filtrując je przez wrażliwość i doświadczenia muzyków XXI wieku.

Coś dla najmłodszych

„Nutki Pana Kleksa” to wesoły, muzyczny spektakl z brawurowo wykonanymi, znanymi i lubianymi bajkami Jana Brzechwy. Kaczka dziwaczka, Leń, Psie smutki, Na wyspach Bergamutach – to tylko niektóre z utworów, które można usłyszeć w spektaklu. Aktorzy wprowadzą najmłodszych widzów w świat Brzechwy, wędrując po przeróżnych stylach muzycznych: klasyka, pop, reggae, blues, jazz i disco. Świetne aranżacje, zaskakująca scenografia, dużo śmiechu i zabawy. To spektakl dla dzieci w każdym wieku, a także dla… ich rodziców. Reżyserem spektaklu jest Anna Seniuk.

PROGRAM

Czwartek, 21.04.2022, godz. 19.30 – Sala Maksymiliana w Zamku Książ w Wałbrzychu

Bilety: 25/20 zł

Arvo Pärt

Wykonawcy:

Lutosławski Quartet, Marcin Masecki – fortepian, Anna Lobedan – alt

Piątek, 22.04.2022, godz. 19.30 – Klub Montowani w Starej Kopalni w Wałbrzychu

Bilety: 25/20 zł

Brazylijskie Choro

Wykonawcy:

Marcin Markowicz – skrzypce, Marcin Masecki – fortepian

Sobota, 23.04.2022, godz. 12.00 – Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

Bilety: 25/20 zł

Muzyczny spektakl dla dzieci „Nutki Pana Kleksa” (reżyseria: Anna Seniuk)

Obsada:

Anna Lobedan, Kinga Ilgner, Kacper Matula, Mateusz Weber

Niedziela, 24.04.2022, godz. 19.30 – Sala Balowa w Zamku Książ w Wałbrzychu

Bilety: 25/20 zł

Pieśni Piotra z Grudziądza

Wykonawcy:

Bastarda Trio

Bilety na wszystkie wydarzenia dostępne na stronie https://goingapp.pl/selekcja/xix-festiwal-ksieznej-daisy

Więcej informacji na stronie www.festiwaldaisy.pl

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 20 kwietnia 2022 15:32
`