Volvo zamyka swoją fabrykę autobusów we Wrocławiu. Zakład zatrudnia półtora tysiąca osób

16 marca 2023 20:57.

Koncern w związku ze zmianą modelu biznesowego w Europie podjął decyzję o zamknięciu fabryki we Wrocławiu w pierwszym kwartale przyszłego roku. – Grupa Volvo ma silną pozycję w Polsce, gdzie zatrudnia około 3600 pracowników, w tym około 1500 pracowników w Volvo Buses – informuje w dzisiejszym komunikacie motoryzacyjny koncern.

Volvo Buses zmienia swój model biznesowy w Europie i wdraża to samo, sprawdzone rozwiązanie, które stosuje na kilku innych rynkach. Oznacza to, że spółka skoncentruje swoją działalność na produkcji podwozi, a wraz z zewnętrznymi producentami nadwozi zaoferuje klientom w Europie pełną gamę autobusów miejskich i międzymiastowych oraz autokarów dla segmentu premium. W związku z tym Volvo Buses zdecydowało, że zamknie swoją fabrykę autobusów we Wrocławiu w pierwszym kwartale 2024 roku. Volvo Buses podpisało list intencyjny w sprawie sprzedaży wydzielonych nieruchomości we Wrocławiu na rzecz Vargas Holding – czytamy w komunikacie wydanym przez Volvo.

Firma informuje, że jej działalność w Europie od lat przynosi straty. Nowy model biznesowy ma poprawić rentowności  zwiększyć jej konkurencyjność.

REKLAMA

Grupa Volvo ma silną pozycję w Polsce, gdzie zatrudnia około 3600 pracowników, w tym około 1500 pracowników w Volvo Buses. Oznacza to, że większość obecnych pracowników Grupy Volvo pozostanie w Polsce – informuje koncern.

Firma zapewnia, że w oddziałach grupy Volvo w Polsce, poza zamykanym we Wrocławiu oddziałem pracuje ponad 2100 osób. Ci pracownicy wciąż będą zatrudnieni w firmie. Część pracowników z zamykanego zakładu ma znaleźć pracę u nowego inwestora.

W wyniku rozmów pomiędzy Volvo Buses i Vargas Holding podpisano list intencyjny, zgodnie z którym planowana jest sprzedaż wydzielonych nieruchomości Volvo Buses we Wrocławiu na rzecz Vargas Holding. Nowy inwestor rozpocznie działalność o innym profilu i będzie stopniowo rozbudowywał zakład produkcyjny we Wrocławiu. Produkcja rozpocznie się w 2024 roku i będzie rozwijana w kolejnych latach. List intencyjny obejmuje zamiar Vargas Holding zaoferowania zatrudnienia części pracowników Volvo Buses, niektórych już w trzecim kwartale 2023 roku – czytamy w komunikacie.

Decyzja o wygaszeniu firmy we Wrocławiu i zakończeniu jej działalności będzie miała wpływ na blisko 1600 osób, z czego 1500 we Wrocławiu. Rozmowy w tej sprawie ze związkami zawodowymi już trwają.

Volvo Buses dołoży wszelkich starań, aby udzielić wsparcia  naszym lojalnym pracownikom, z których liczni pracują w Volvo Buses od wielu lat. Będziemy współpracować z Vargas Holding, władzami lokalnymi i innymi interesariuszami, aby wesprzeć ich w poszukiwaniu nowych możliwości zatrudnienia – mówi Anna Westerberg, prezes Volvo Buses.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 16 marca 2023 20:57
`