Uwaga! Wracają kontrole na granicy Państwa

17 listopada 2018 14:16. Tablica granicy państwa na przejściu granicznym w Golińsku. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Od 22 listopada do 16 grudnia wracają polskie kontrole na granicach z państwami Unii Europejskiej. Zgodnie z komunikatem Straży Granicznej, wzmożone środki bezpieczeństwa mają związek ze szczytem klimatycznym ONZ COP 2018.

Na granicy wewnętrznej zostaje tymczasowo przywrócona kontrola graniczna. Od 22 listopada do 16 grudnia granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Takich miejsc będzie w sumie 264. Kontrole będą również prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Kontrolowane będą jedynie osoby wjeżdżające do Polski. Kontrola prowadzona będzie w sposób wyrywkowy, a działania dostosowane do realnego zagrożenia. Osoby i pojazdy będą typowane do kontroli na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych przez służby państw sąsiednich. W przypadku ustalenia osób, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, wydawane będą decyzje o odmowie wjazdu do naszego kraju.

REKLAMA

W regionie wałbrzyskim otwarte pozostaną wszystkie przejścia graniczne, także turystyczne. Do Czech przejść będzie można w: Radków – Bozanov, Tłumaczów, Głuszyca Górna – Jannovičky, Łomnica – Ruprechtický Špičák , Mieroszów – Mezimĕstí, Golińsk, Łączna – Zdoňov, Chełmsko Śląskie – Libná, Okrzeszyn – Petřikovice i Lubawka – Královec.

Wszyscy odwiedzający w tym czasie Polskę powinni być przygotowani na konieczność okazania dokumentów oraz zezwolić na sprawdzenie pojazdu, którym podróżują. W czasie trwania tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej obywatele UE, EOG oraz innych państw, które nie należą do UE, ale na podstawie umów zawartych z UE korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania, mogą wjechać na terytorium Polski na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Obywatele państw trzecich muszą spełnić warunki wjazdu określone w przepisach i posiadać paszport oraz wizę, jeśli jest wymagana. Lista państw, których obywatele mogą podróżować do Polski bez wiz jest dostępna na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 17 listopada 2018 14:16
`