Uwaga upał! Przed nami kilka naprawdę gorących dni – ostrzega IMGW

23 lipca 2019 19:47. Kurtyna wodna na placu Magistrackim pomaga znieść upał w centrum miasta. Fot. Jacek Zych

Tematy: 


Ostrzeżenie przed wysokimi temperaturami przekazują służby wojewody dolnośląskiego. Zdaniem synoptyków, przez kilka najbliższych dni, maksymalne temperatury będą się wahać nawet w okolicach 30 stopni w cieniu. Służby apelują o ostrożność.

Wysoka, utrzymująca się kilka dni temperatura negatywnie może wpływać na nasze zdrowie, a w szczególnych wypadkach, stanowi także zagrożenie dla życia – ostrzegają służby. Upały mogą prowadzić także do awarii na kolei, w sieci energetycznej czy wodociągowej. Warto także pamiętać, że wraz ze wzrostem temperatur, wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach.

Upały są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i seniorów. Uważać powinni także chorzy na cukrzycę, nadciśnienie czy osoby objęte leczeniem kardiologicznym. Specjaliści radzą, by unikać wychodzenia na zewnątrz w godzinach od 10 do 17, gdy temperatury są najwyższe. W upalne dni nie wolno zostawiać w samochodzie dzieci, zwierząt czy łatwopalnych materiałów. Powinniśmy pamiętać także o nakryciu głowy czy okularach przeciwsłonecznych. By minimalizować negatywne skutki upałów warto pić duże ilości napojów, głównie wody, powinniśmy unikać także ciężkostrawnych potraw.

REKLAMA

Na chłodniejsze dni warto odłożyć także zaplanowane treningi. Nie służą nam także nagłe zmiany temperatur, gdy na przykład z klimatyzowanego auta wychodzimy na zewnątrz.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 23 lipca 2019 19:47
`