Uwaga smog! Fatalne powietrze w Wałbrzychu, Dzierżoniowie czy Kłodzku

22 stycznia 2019 08:36. Wałbrzych, Smog w centrum Wałbrzycha. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Przekroczenie dobowego, dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10 odnotowano wczoraj na większości stacji pomiarowych w Wałbrzychu, Dzierżoniowie, Kłodzku, Ząbkowicach Śląskich czy Dusznikach-Zdroju – informuje Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska we Wrocławiu. Dziś sytuacja może wyglądać podobnie. Specjaliści ostrzegają i radzą, by jak najmniej czasu spędzać na zewnątrz.

W tej chwili jakoś powietrza w Wałbrzychu jest bardzo zła. Pył PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu, bardzo małych cząsteczek, wśród, których są substancje toksyczne. Chodzi między innymi o benzopireny czy dioksyny. Sytuacji nie poprawiają utrzymujące się warunki atmosferyczne. Nie ma wiatru i opadów, które mogły by oczyścić powietrzę.

Stąd apel, by osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego, krążenia, skóry, oczu, alergię ograniczyły do minimum czas przebywania na zewnątrz. Szczególnie wieczorem. Powinny to rozważyć także kobiety w ciąży czy osoby starsze. Dziś lepiej także nie pozwalać dzieciom, by zbyt długo bawiły się na dworze.

REKLAMA

Jednocześnie służby apelują do mieszkańcówby nie palić w piecach śmieciami. Smog będzie dokuczał dziś mieszkańcom Dusznik-Zdroju, Dzierżoniowa, Jawora, Jeleniej Góry, Kłodzka, Legnicy, Lubania, Oławy, Wrocławia, Ząbkowic Śląskich i Wałbrzycha.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 22 stycznia 2019 08:36
`