Uwaga na oszustów. Ofiarami są już nie tylko seniorzy

15 grudnia 2023 07:58. Aleksander Karkosz z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu. Źródło: Studio Dziennik / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Ofiary oszustów to już nie tylko seniorzy. Policjanci ostrzegają szczególnie młodych ludzi – złodzieje wzięli na celownik osoby korzystające z komunikatorów internetowych oraz klientów firm przesyłkowych.

Jak powiedział nam Aleksander Karkosz z wałbrzyskiej policji, jedną z częstszych metod kradzieży czy wyłudzania pieniędzy jest podszywanie się złodziei pod naszych znajomych, najczęściej za pomocą komunikatorów internetowych.

To jest prosta prośba od naszego znajomego o poratowanie go, na przykład o niewielką kwotę 20, 30, 40 zł, bo jest jakaś nagła potrzeba, albo jest tylko możliwość zapłacenia w jakimś sklepie za pomocą Bliku. I tu pojawia się prośba: ,,Zapłać mi Blikiem, a ja ci oddam później te pieniądze” – mówi sierż. sztab. Aleksander Karkosz

REKLAMA

Gdy udostępnimy numer Bliku, przestępcy wypłacają tyle, na ile pozwala system i limity w naszym banku.

To tylko jeden z przykładów. Policja namawia, aby zwracać uwagę na SMS-y informujące o kłopotach z wysłaniem lub odebraniem przesyłki kurierskiej, nie klikanie w załączone tam linki i przede wszystkim zachowanie choć odrobiny rozsądku podczas rozmów internetowych.

Coraz bardziej przenosimy się do świata wirtualnego. To, co w tym świecie jest często uważane za prawdziwe i wiarygodne, a tak naprawdę nasze konta mogą zostać skradzione. Albo mogą zostać podrobione, a osoba, która do nas pisze, wydaje się być naszym znajomym, a wcale nią nie jest; i wtedy oszust wykorzystuje właśnie nasze zaufanie, podszywając się pod nich, prosząc nas o niewielkie sumy pieniędzy. Wtedy też łatwiej jest nam wyrazić zgodę, chęć pomocy, niż gdybyśmy mieli na przykład pożyczyć komuś 1000 zł – dodaje.

Policja coraz częściej organizuje spotkania, na których edukuje i ostrzega przed oszustami. Przeprowadza je już nie tylko z seniorami i ich opiekunami, ale także z młodzieżą szkolną i akademicką. Wciąż jednak zdarzają się osoby, które dają się oszukać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 15 grudnia 2023 07:58
`