Uwaga na czad. Zatrucie tlenkiem węgla w Boguszowie-Gorcach

11 stycznia 2019 18:57. fot. ilustracyjne / Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Siłą trzeba było otwierać przed południem drzwi do mieszkania przy ulicy Szkolnej w Boguszowie-Gorcach, w którym miała znajdować się nieprzytomna osoba. Okazało się, że mieszkańcy zatruli się tlenkiem węgla. Dwie osoby trafiły pod opiekę lekarzy.

Strażacy z OSP Boguszów zostali zadysponowani do otwarcia mieszkania. Na miejscu czekał już na nich Zespół Ratownictwa Medycznego wezwany do osoby, która straciła przytomność. Drzwi do mieszkania sforsowano. Strażacy mieli przy sobie specjalistyczny detektor, który natychmiast wskazał wysokie stężenie tlenku węgla. Z mieszkania ewakuowano mężczyznę i nieprzytomną kobietę. Para trafiła pod opiekę lekarzy.

Służby przypominają, czad, zwany też cichym zabójcą jest śmiertelnym zagrożeniem. Szczególnie w okresie grzewczym. Tlenek węglu jest niewidoczny, nie ma smaku, ani zapachu. Dla własnego bezpieczeństwa warto wyposażyć się w dostępne na rynku czujniki, które wykrywają jego obecność w mieszkaniu. Regularnie powinniśmy także serwisować nasze urządzenia grzewcze, dbać o kominy i przewody wentylacyjne.

REKLAMA

Do najczęstszych objawów zatrucia tlenkiem węgla należą bóle i zawroty głowy, zmęczenie, duszność, senność i nudności. Jeżeli mamy podejrzenie, że w naszym mieszkaniu pojawił się czad powinniśmy jak najszybciej otworzyć okna i wyjść z domu. Jeżeli ktoś z lokatorów stracił przytomność, powinniśmy pomóc takiej osobie. Po wyjściu należy wezwać odpowiednie służby.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 11 stycznia 2019 18:57
`