UWAGA! W centrum Wałbrzycha bardzo złe powietrze. Jeśli nie musicie, nie wychodźcie na ulice

13 lutego 2017. 13.02.2017 Wałbrzych, Smog w centrum Wałbrzycha. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Alarm dla mieszkańców Wałbrzycha. Zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym przekroczyło dziś w centrum Wałbrzycha 500%. Apelujemy do mieszkańców – jeśli nie musicie – nie wychodźcie z domów. To co widzicie Państwo na zdjęciu powyżej to nie jest mgła ani pochmurny dzień. Tak o godzinie 9.30 wyglądał dziś (13. lutego 2017) Plac Grunwaldzki.

Dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza w centrum Wałbrzycha o godzinie 10.00 13 lutego 2017 roku.

Od kilkunastu godzin stale rośnie zanieczyszczenie powietrza w Wałbrzychu. Powodem tego jest wysokie ciśnienie, niska temperatura i prawie zupełny brak wiatru. To powoduje, że Wałbrzych, położony głównie w kotlinach, otoczony górami staje się prawdziwym tyglem, w którym kotłują się pyły i zawiesiny produkowane, niestety, przez samych Wałbrzyszan.

Apelujemy do Państwa, żeby jeśli nie ma takiej potrzeby nie wychodzić na ulicę. W obliczu rozpoczętych właśnie ferii postarajmy się, żeby dzieci spędzały czas, w miarę możliwości, jak najdalej i jak najwyżej od centrum miasta – Andrzejówka, Dzikowiec – wszędzie tam, gdzie smog nie jest tak poważnym zagrożeniem. Prosimy zwrócić również uwagę na rozbieżność danych pomiędzy tablicą informującą o stanie powietrza zainstalowaną w Starej Kopalni a wskazaniami aplikacji “Alarm Smogowy” i “Jakość powietrza”, pochodzącymi ze stacji monitorowania powietrza przy ulicy Wysockiego.

13.02.2017 Wałbrzych, Rozbieżność w danych pomiędzy dotyczących jakości powietrza pomiędzy tablicą w Starej Kopalni a danymi ze stacji monitorującej na ulicy Wysockiego. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Największym emiterem najgroźniejszych dla naszego zdrowia pyłów zawieszonych PM10 są pochodne spalania paliw stałych i ciekłych. Im gorsza jakość tego, co czym pali się w piecach, tym więcej zanieczyszczeń przedostaje się do powietrza. Główną przyczyną powstawania smogu jest palenie w piecach domowych. Ogrzewając dom węglem, drewnem, biomasą lub ekogroszkiem powoduje emisję do atmosfery szkodliwych drobin, które gromadzą się w powietrzu. Wbrew obiegowej opinii spaliny samochodowe mają jedynie kilkunastoprocentowy udział w zanieczyszczeniu ogólnym powietrza w skali roku. Zimą ten współczynnik spada jeszcze niżej.

Zjawisko smogu najbardziej zauważalne jest w terenach mocno zurbanizowanych. Smog może być przyczyną opadów kwaśnego deszczu, który zawiera trujące kwasy. Kwaśne deszcze negatywnie oddziałują na środowisko. Powodują zniszczenia lasów oraz zakwaszania gleby i wód.

13.02.2017 Wałbrzych, Smog w centrum Wałbrzycha. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Komentarze

Dodano: 13 lutego 2017
 • Paweł Jonowski napisał(a):

  “W obliczu rozpoczętych właśnie ferii postarajmy się, żeby dzieci spędzały czas, w miarę możliwości, jak najdalej i jak najwyżej od centrum miasta – Andrzejówka …” – no właśnie, i tu jeden szkopuł. Autobus linii 12 do Andrzejówki nie jeździ w tygodniu, tylko w soboty i niedziele. Klops! W turystycznym mieście Wałbrzych nie da się w tygodniu (ferie!) dojechać do Andrzejówki! Dziękujemy odpowiedzialnym władzom!

 • Mieszkaniec wałbrzycha napisał(a):

  Kiedys tego nie bylo nagle jakis idiota cos wymyslił i uj juz kazdy osrany dieslem nie bedzie mozna wjechac do miast to niech ci z sejmu dadza dofonansowanie ludzia na nowsze samochody a nie szukaja ch…..ja do d…py

 • Tomek napisał(a):

  Ściema z tym smogiem. Lobby dostawców gazu ziemnego za mało zarabia i będą zmuszać ludzi żeby przerabiali ogrzewanie. Jak już większość będzie miała piece gazowe to ceny o 100% do góry. Brawo. Dobra zmiana

 • Paweł napisał(a):

  Do Andrzejówki w ferie nie dojedziesz! Takie miasto … turystyczne. (Tylko w weekendy)

 • Mario napisał(a):

  Smog zawsze byl tylko teraz sie o tym mowi bo ekologia moze ktos powie jaki byl smog 20 lat temu tylko nikt o tym nie mowil

 • Wałbrzyszanka napisał(a):

  Ciekawa jestem, gdzie jest straż miejska? Czemu nikt nie reaguje skoro wie, że w danym miejscu pali się syfem?

  • Estee napisał(a):

   We Walbrzychu, ludzie zarabiaja tyle, ze nie stac ich na wegiel z gornej polki, ani na inny piec. Maja wybor, albo palic syfem, albo zamarznac. Nie wszystko jest czarno biale.

 • Krzysiek napisał(a):

  Niestety taki stan mamy od wielu lat. Super, że wreszcie o tym się pisze. Jest wobec tego szansa, że coś się z tym zrobi. Głównym winowajcą trucizn, które przede wszystkim zimą wdychamy są zwykłe piece na paliwa stałe. Przydałoby się, żeby wszystkie media lokalne popularyzowały metodę na skuteczne ograniczenie zanieczyszczeń w mieście, którą podaję poniżej. Sprawdziłem, efekt rewelacyjny. Załadować cały piec opałem i rozpalić od góry. W przypadku węgla jedno załadowanie wystarczy na cały dzień. Nie potrzeba dokładać co chwilę, nie kopci, nie zanieczyszcza komina. Nie potrzeba nakładów inwestycyjnych i można stosować od już. Wszystko opisane tutaj: http://czysteogrzewanie.pl/. Jest jeszcze problem spalania śmieci, ale tym to już straż miejska powinna się skutecznie zająć.

 • zielonek napisał(a):

  przejmuja sie powietrzem a molbruk jak wlewa chemie w glebe i idzie do wody to cisza

 • Pozostałe informacje
  © DTP Service s.c. Wałbrzych 2015