Uwaga! Bardzo sucho w lasach. Wraca 3 stopień zagrożenia pożarowego

29 czerwca 2019 10:53. Pożar lasu pomiędzy ulicą Tarzańską w Wałbrzychu a Kamieńskiem w Jedlinie-Zdroju. Fot. archiwalna. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Bardzo sucho w lasach. Brak opadów i słoneczna pogoda doprowadziły do tego, że ściółka w lesie ma wilgotność zbliżoną do arkusza bibuły – mówią leśnicy i od jutra wprowadzają na terenie całego dolnego śląska trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

– Jeżeli przez 5 kolejnych dni wilgotność ściółki mierzona o 9:00 będzie niższa niż 10% nadleśniczy ma obowiązek wprowadzić zakaz wstępu do lasu. – mówi Mateusz Majchrzyk, rzecznik nadleśnictwa Wałbrzych – Drogi leśne są wtedy odpowiednio oznakowane, a Nadleśnictwo powiadomi o tym również na swojej stronie internetowej i profilu FB.

Jak podkreślają leśnicy, wprowadzony zakaz wstępu należy traktować bardzo poważnie. Dotyczy wszystkich: turystów, spacerowiczów, biegaczy jak i rowerzystów. Za jego złamanie  lasu Straż Leśna może ukarać mandatem do wysokości nawet 500 zł.

REKLAMA

Jak informuje Mateusz Majchrzyk, w Nadleśnictwie Wałbrzych najtragiczniejszy był rok 2015,  kiedy w czasie suszy wybuchło 30 poważnych pożarów. Spaliło się łącznie 8,65 ha. lasów.

Dziś pożary w Nadleśnictwie Wałbrzych są stosunkowo małe, jednak ze względu na górzysty charakter terenu są trudne do ugaszenia. Te niewielkie pożary przynoszą ogromne straty przyrodnicze, jak i finansowe. Stąd apel leśników o rozsądek, nie używanie w lesie otwartego ognia i w razie konieczności – stosowanie się do zakazów wstępu do lasów.

Prognoza zagrożenia pożarowego w lasach Dolnego Śląska na dzień 30. czerwca 2019 r. Źródło: Lasy Państwowe / Nadleśnictwo Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 29 czerwca 2019 10:53
`