Utraciłeś dokumenty? Nie ryzykuj! Zastrzeż je w banku

1 września 2017 18:03. Źródło: ww.kurier.pap.pl, fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Oszuści coraz częściej próbują wyłudzić pieniądze posługując się danymi personalnymi innych osób. Zgubiłeś dokument lub został ci on ukradziony? Nie czekaj i jak najszybciej zgłoś jego utratę w banku.
Jest bardzo ważne, aby w przypadku utraty dokumentu jak najszybciej powiadomić bank o takim zdarzeniu. Oszuści czekają tylko na okazję, aby skorzystać z naszych danych personalnych i wziąć kredyt lub też podpisać umowę na świadczenie innych usług.

Często okazuje się, że po kilku miesiącach faktyczny poszkodowany otrzymuje powiadomienie o prowadzonym w stosunku do niego postępowaniu windykacyjnym ze względu na powstałe zadłużenie, o którym nic nie wie. Zanim sprawa rozwiąże się, może to potrwać kilka miesięcy. Przez ten czas tracimy tylko nerwy. Jak temu zaradzić?

Od kilku lat w Polsce prowadzona jest kampania informacyjna „Dokument zastrzeżony”, którą wspierają policjanci. Pamiętajmy, w przypadku utraty dokumentu tożsamości osobiście zastrzeżmy go w swoim banku lub też innym, który przyjmuje zastrzeżenia od osób niebędących jego klientami. Jeżeli do utraty doszło w wyniku kradzieży, należy fakt ten zgłosić w najbliższej jednostce policji. Kolejnym krokiem jest zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu.

REKLAMA

Oto zestaw podstawowych dokumentów, które należy zastrzec w przypadku ich utraty:

  • dowód osobisty
  • paszport
  • prawo jazdy
  • książeczka wojskowa
  • książeczka żeglarska
  • dowód rejestracyjny
  • karta pobytu

Ważne, aby jak najszybciej zgłosić także utratę wszystkich kart płatniczych. Zbliżeniowa technologia PayPass umożliwia przecież w Polsce dokonywanie transakcji bezgotówkowych w kwocie nieprzekraczającej 50 zł bez podania kodu PIN. Pamiętajmy! Nie udostępniajmy swoich danych osobowych nieznajomym. Sprawdzajmy z kim mamy do czynienia podczas rozmów telefonicznych. Logujmy się tylko do usług internetowych, które nie budzą wątpliwości, co do wykorzystania uzyskanych informacji o nas.

Szczegóły akcji dostępne są na stronie internetowej http://www.dokumentyzastrzezone.pl. Utraciłeś dokumenty? Nie ryzykuj! Zastrzeż je.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 1 września 2017 18:03
`