Urząd Marszałkowski przejął linię kolejową Wałbrzych – Szczawno-Zdrój – Boguszów-Gorce

28 listopada 2019 17:49. Źródło: Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska

Tematy: 


To już oficjalna wiadomość. Po miesiącach przygotowań i zapowiedzi dziś samorząd województwa Dolnośląskiego oficjalnie przejął od PKP PLK 4 kolejne linie kolejowe, w tym tę biegnącą od stacji Wałbrzych Szczawienko przez Podzamcze, Szczawno-Zdrój aż do Boguszowa-Gorc. To kolejny etap przejmowania i rewitalizacji przez Urząd Marszałkowski dolnośląskich linii kolejowych.

Przejęcie i uruchomienie kolejnych tras ma mieć znaczenie dla rozwoju turystyki w regionie. Połączenia kolejowe zyskać mają cztery dolnośląskie uzdrowiska – Świeradów Zdrój, Lądek Zdrój, Szczawno Zdrój, Przerzeczyn Zdrój, Karkonoski Park Narodowy oraz Park Narodowy Gór Stołowych. Łatwiejszy ma być dojazd do zabytków jakimi są pałace wpisane na listę pomników historii, czyli do 9 obiektów z Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.

– W sumie będzie to około 340 km dróg kolejowych, które mogą wpisać się w system komunikacji na Dolnym Śląsku. Mieszkańcy zyskają nowe połączenia do pracy, szkoły czy do miejsc wypoczynku, a turyści łatwiejszy dojazd do wielu turystycznych atrakcji w naszym regionie – powiedział wicemarszałek Grzegorz Macko.

REKLAMA

Wałbrzych Szczawienko – Boguszów Gorce
Kobierzyce – Piława Górna
Chojnów – Rokitki
Srebrna Góra – Bielawa Zachodnia
Kondratowice – Łagiewniki
Jerzmanice Zdrój – Lwówek Śląski

W październiku 2018 zarząd województwa podjął uchwałę w sprawie wyrażenia woli przejęcia odcinków linii kolejowych od PKP PLK SA. Pierwszym efektem tej uchwały było . przejęcie i rewitalizacja linii kolejowej z Dzierżoniowa do Bielawy. Miesiąc temu po wyremontowanej trasie przejechał pierwszy od 40 lat pociąg pasażerski.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 28 listopada 2019 17:49
`