Dodano: 8 września 2021 09:31

Urząd Marszałkowski przegrywa w sądzie. Remont drogi z Głuszycy do Rybnicy Leśnej odsuwa się w czasie

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Przekazanie kaskadowe drogi DW380 na rzecz Powiatu Wałbrzyskiego odbyło się z naruszeniem zasad proceduralnych – orzekł 12 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. To odsuwa w czasie i tak już idący jak po grudzie remont trzeciego, ostatniego odcinka drogi DW380 z Głuszycy do Grzmiącej.

– Ta uchwała została przygotowana na kolanie, miała uchybienia prawne. Sąd Administracyjny przyznał nam rację, a Sejmik ją przegłosował tylko dlatego, żeby cofnąć odpowiedzialność urzędu Marszałkowskiego za stan tej drogi – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Starosta Wałbrzyski Krzysztof Kwiatkowski.

Starosta zapewnia, że będzie domagał się zwrotu kosztów poniesionych na remont absolutnie zdegradowanej drogi DW380, jakie Starostwo poniosło w okresie od przekazania drogi do dziś. W tym czasie całkowicie wyremontowano i oddano do użytku odcinek  z Rybnicy Leśnej do Unisławia, w drugą stronę – z okolic Rybnicy do Grzmiącej remont się właściwie już kończy. Do dziś pochłonął ponad 2,5 miliona złotych. Na swoją kolej czeka ostatni odcinek z Głuszycy do Grzmiącej.

REKLAMA

– Oczywiście ludzie podnoszą larum bo wiedzą, że pod zarządem Województwa ten remont nie będzie dokończony i droga nie będzie odśnieżana – powiedział naszemu reporterowi Starosta Wałbrzyski Krzysztof Kwiatkowski.

Starosta deklaruje chęć zatrzymania drogi w zarządzie, pod warunkiem partycypacji w jej utrzymaniu przez Urząd Marszałkowski i częściowego zwrotu kosztów poniesionych na jej remont.

– Ten wyrok pokazuje, że musieliśmy realizować nakazy, które nie powinny nas dotyczyć – wyjaśnia – Zarząd Województwa i Sejmik Województwa swoimi decyzjami, czyli uchwałą, która stanowi prawo lokalne (o przekazaniu drogi DW380 w zarząd Powiatu Wałbrzyskiego – dop. red.) scedował całą odpowiedzialność na nas i naraził Powiat Wałbrzyski na koszty.

Wyrok nie jest prawomocny.

– W związku z tym, iż Województwo Dolnośląskie nie otrzymało wyroku z uzasadnieniem nie podjęto jeszcze decyzji co do ewentualnych dalszych kroków. Województwo Dolnośląskie przestrzega przepisów prawa i wyroków sądów. – odpisał w odpowiedzi na naszą prośbę o komentarz do wyroku i informację, czy Urząd Marszałkowski będzie się odwoływał od decyzji WSA rzecznik Urzędu Michał Nowakowski.

Podzielony na 3 etapy remont drogi wojewódzkiej 380 z Głuszycy do Unisławia Śląskiego trwa od 3 lat. Od tego czasu całkowicie wyremontowano 2/3 drogi. Do dokończenia został około 2 kilometrowy odcinek Głuszyca-Głuszyca Grzmiąca. Odbudowa zdegradowanej, ale bardzo popularnej wśród mieszkańców i osób pracujących w nieodległych zakładach w Czechach drogi kosztowała już 2,5 miliona złotych.

Była droga wojewódzka DW380 w Unisławiu Śląskim. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Była droga wojewódzka DW380 w Unisławiu Śląskim. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Była droga wojewódzka DW380 w Unisławiu Śląskim. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Była droga wojkewódzka DW380 w Unisławiu Śląskim. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także