Dodano: 9 czerwca 2020 07:39

Unikatowy projekt w Krzeszowie. Powstają wirtualne odpowiedniki wnętrz i zbiorów cysterskiego opactwa

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To pierwszy taki projekt w Krzeszowie. Uogólniając, krzeszowska bazylika zostanie zeskanowana i powstanie jej cyfrowy odpowiednik. Wykorzystywane techniki są jednak bardzo skomplikowane, a w Polsce w ten sposób przygotowano cyfrowe wersje nielicznych obiektów.

Wszystkie najmniejsze szczegóły zostaną zeskanowane. Wnętrz, jak i zewnętrznych ścian budynku. Stworzymy tak naprawdę wirtualną kopię bazyliki. To przydatne w przypadku digitalizacji zbiorów. Gdyby doszło do kradzieży czy zniszczenia, to na podstawie takich skanów można wydrukować, czy otworzyć rzeźbę na drukarce 3D – mówi Grzegorz Żurek z Europejskiej Perły Baroku

Wirtualny odpowiednik bazyliki zostanie udostępniony także na specjalnej stronie internetowej dla turystów z całego świata.

REKLAMA

Nie można mówić o tym, że skanujemy, bo używamy wielu technologii. Są to technologie XXI wieku, czyli cyfryzujemy obiekt trójwymiarowo przy użyciu zarówno wielkoformatowych aparatów cyfrowych, dronów, skanerów laserowych optycznych, a co najważniejsze, to wszystko trzeba tak pomniejszyć i połączyć ze sobą, aby można to było udostępnić na dedykowanej stronie internetowej – mówi Piotr Białobrzycki, prezes Fundacji Wirtualizacji Narodowego Dziedzictwa.

Specjaliści przyznają, że dokładność cyfrowych wersji jest tak duża, że na zdjęciach będzie można odczytać inskrypcje, które znajdują się na rzeźbach aniołów nad wejściem do bazyliki. Docelowo na podstawie wirtualnych danych zebranych w Krzeszowie ma powstać wirtualny pokój.

Chcemy zachęcić turystę, aby poprzez kody QR mógł na telefonie obejrzeć dokładnie model trójwymiarowy na przykład rzeźby, która jest na ołtarzu, niewidocznej gołym okiem. Poczytać, dowiedzieć się coś więcej – mówi Białobrzycki.

Projekt realizowany jest w ramach programu Kultura Cyfrowa przygotowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace przy digitalizacji opactwa potrwają kilka miesięcy.

Do tej pory w tej technologii opracowano między innymi kościół w Iwięcinie. Efekty pracy w tym miejscu można zobaczyć pod adresem iwiecino.pl.

Bazylika w Krzeszowie. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Bazylika w Krzeszowie. Nawa główna.Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Krzeszów. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Kaplica Świętej Jadwigi w Mauzoleum Piastów Śląskich z relikwiarzem ze szczątkami świętego Walentego. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

08.08.2017 Krzeszów. Baylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. fot. Jacek Zych / FORUM

08.08.2017 Krzeszów. Baylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. fot. Jacek Zych / FORUM

08.08.2017 Krzeszów. Baylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. fot. Jacek Zych / FORUM

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także