Dodano: 15 grudnia 2019 09:55

Unikatowe rozwiązanie w Lubachowie. Ponad 100-letnia elektrownia wodna przyłączona do Wirtualnej Elektrowni

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Wybudowana ponad sto lat temu i uruchomiona w 1917 roku elektrownia wodna została przyłączona do unikatowego w skali kraju rozwiązania, tak zwanej Wirtualnej Elektrowni. W Lubachowie powstał także innowacyjny magazyn energii. Całością steruje sztuczna inteligencja.

Przyszłość współczesnej energetyki to Odnawialne Źródła Energi (OZE). To jednak spore wyzwanie dla branży, bo co skąd wziąć prąd, kiedy nie świeci słońce, nie wieje wiatr lub, jak w przypadku elektrowni wodnej w Lubachowie, poziom wody jest zbyt niski. Wówczas energia pozyskiwana jest z tradycyjnych źródeł. Rozwiązaniem ma być jednak Wirtualna Elektrownia, która będzie zarządzać i w oparciu o specjalne magazyny, gromadzić energię z odnawialnych źródeł.

Wirtualna Elektrownia jest wirtualna tylko z nazwy. Ona jak najbardziej funkcjonuje w rzeczywistości, którą możemy dotknąć i zobaczyć. Mówimy Wirtualna Elektrownia ze względu na sposób zarządzania. Jest ona zarządzana przez system sztucznej inteligencji, który steruje tą elektrownią o zadany model ekonomiczny – mówi Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia.

REKLAMA

Do systemu mają być przyłączane w przyszłości kolejne elementy, farmy wiatrowe czy panele fotowoltaiczne. W przyszłości możliwość dostarczenia energii mają otrzymać także pojedynczy właściciele takich rozwiązać. System ma optymalizować produkcję i wykorzystanie zdobytej w ten sposób energii.

Ta elektrownia ma działać tak, żeby generować zysk. Za pomocą tej sztucznej inteligencji można osiągnąć bardzo wiele. Korzyści przede wszystkim są takie, że jest to produkt innowacyjny. Dzisiaj robimy to tutaj dając dowód, że można to robić. Natomiast chcemy komercjalizować ten produkt – mówi Grzegorczyk.

Prace projektowe i testy unikatowego projektu zakończą się w grudniu 2020 roku. Na początku 2021 system Wirtualnej Elektrowni ma działać już produkcyjnie.

Elektrownia wodna w Lubachowie. fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Elektrownia wodna w Lubachowie. fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Elektrownia wodna w Lubachowie. fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także