Unijne miliony dla regionu wałbrzyskiego zatwierdzone. Kto będzie dzielił kasę z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji? To ponad 2,5 mld zł

5 grudnia 2022 08:33. Śródmieście Wałbrzycha. Widok z lotu ptaka. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Informacja o odblokowaniu środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji miała trafić na Dolny Śląsk już 25 listopada, wynika z naszych ustaleń. Przypomnijmy, wczoraj fakt ten potwierdził w rozmowie z naszym reporterem Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Na Dolny Śląsk ma trafić ponad 2,5 miliarda złotych! Gigantyczne pieniądze pomogą w usuwaniu negatywnych skutków likwidacji przemysłu górniczego.

Urząd Marszałkowski będzie dysponentem środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. To Urząd Marszałkowski będzie też poprzez swoje podległe instytucje ogłaszał konkursy, zatem zapraszam wszystkich samorządowców, którzy są zainteresowani korzystaniem z tych środków, a myślę, że tak naprawdę wszyscy z terenu byłego województwa wałbrzyskiego powinni już mieć gotowe projekty i powinni interesować się wydatkowaniem tych środków, będą to przecież ogromne pieniądze – mówi Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Wydatkowaniem części środków zajmie się także ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej. W tej chwili trwają negocjacje co do wielkości środków, jakimi będą dysponowały obie instytucje.

REKLAMA

Negocjacje z Unią Europejską trwały do ostatniego momentu. Pieniądze mają być przeznaczone między innymi na ochronę powietrza w regionie czy ocieplanie budynków, a przez to zmniejszenie zużycia energii.

Pierwsze konkursu na te pieniądze mają być ogłaszane w styczniu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 5 grudnia 2022 08:33
`