Umowa podpisana. Za dwa lata pojedziemy obwodnicą Wałbrzycha

4 kwietnia 2019 13:47. Podpisanie umowy na budowę zachodniej obwodnicy miasta. 4.,04.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Na ten moment mieszkańcy Wałbrzycha czekali kilkanaście lat. Dziś podpisano umowę na budowę obwodnicy miasta w ciągu drogi krajowej numer 35. Realizacją projektu zajmie się spółka Budimex S.A.. To największa inwestycja w powojennej historii Wałbrzycha. Budowa pochłonie ponad 397 milionów złotych.

Obwodnica ma mieć około sześciu kilometrów. W ciągu drogi powstaną trzy wiadukty, dwa duże węzły – Żeromskiego oraz Reja, a w każdym kierunku powstaną po dwa pasy. W projekcie uwzględniono także budowę ekranów akustycznych, oświetlenia czy zbiornika retencyjnego.

To jest chwila wyjątkowa. Powiedziałbym nawet historyczna – mówił w czasie spotkania prezydent Wałbrzycha.

REKLAMA

Roman Szełemej podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w projekt obwodnicy i podkreślił ogrom pracy, jaki trzeba było włożyć w przygotowania. Prezydent przypomniał także o tym, ze to ważna inwestycja dla całego regionu, na którą miasto z własnego budżetu przeznaczyło ogromne środki, udział własny wyniósł ponad 50 mln złotych.

Niezwykle ważny dzień, bo uruchamia największą chyba po 89. roku inwestycję w Wałbrzychu. Ważną nie tylko dla miasta, ale także regionu – mówił Michał Dworczyk.

Szef Kancelarii Premiera dodał, że to przykład dla innych miast i regionów, kiedy ponad podziałami politycznymi można kierować się dobrem mieszkańców.

Podpisanie umowy na budowę zachodniej obwodnicy miasta. 4.,04.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Inwestycja trudna. Realizowana w obszarze zurbanizowanym, miejskim, dlatego już teraz prosimy mieszkańców o cierpliwość, wyrozumiałość z uwagi na wprowadzane zmiany w organizacji ruchu, utrudnienia, ale podpisujemy umowę dzisiaj z doświadczonym wykonawcą, sprawdzonym na kontraktach w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, dlatego mam nadzieję, że inwestycja przebiegnie sprawnie w założonym czasie – mówił Mariusz Wawro z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Bardzo dużo ludzi było zaangażowanych w przygotowanie tej inwestycji. Bardzo długa walka. Wiem, że przez mieszkańców Wałbrzycha ta inwestycja jest długo wyczekiwana. Ja mam tylko nadzieję, że w czerwcu 2021 roku skończymy tę inwestycję, ona będzie oddawana i wtedy będę mógł podziękować wszystkim państwu – mówił Grzegorz Domaradzki ze spółki Budimex.

Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 397 milionów złotych, z czego 85 procent to dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 4 kwietnia 2019 13:47
`